Няма да паркираме МиГ-29 до 2028 година. Това заяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов по време на парламентарен контрол в отговор на въпрос за обявената обществена поръчка за ремонт на шест двигателя на самолетите МиГ-29, предаде репортер на "Фокус"

"Разходите, които вие посочихте като непредвидени, всъщност за предвидени разходи. Съгласно програма "20-32" е предвидено самолетите МиГ-29 да се в експлоатация до 2028 година до постигане на пълна оперативна готовност на новите F-16. В тази връзка, дори да нямаше забавяне от 12 месеца в производството и доставката на F-16 заради ковид кризата, поддръжката на МиГ-29 щеше да продължи". 

С извършването на ремонтите на шестте двигателя ще се осигурят 900 летателни часа за самолетите МиГ-29. В момента се изпълнявал и договор за ремонт на още 6 двигателя от полската фирма. Така общият летателен ресурс, който ще се осигури, е 1800 часа. 

"Годишно поддържаме не по-малко от 1600 летателни часа на авиационната ни техника, за да може да се носи самостоятелно дежурство по Air Policing и да се подготвят летците. Летците, които носят бойно дежурство, имат над 35 часа нальот", каза министър Запрянов. 

Той каза обаче, че българските летци трябва да имат повече часове в небето. Към момента изпълнението на задачите е ограничен до Air Policing, тъй като летателният ресурс е недостатъчен. 

От първата партида двигатели, за които страната ни подписа договор за ремонт през миналата година, два вече са в страната, два се очакват да дойдат, а останалите два предстои да бъдат изпратени. 

Попитан за сделката за самолетите F-16 Block 70 и защо България не получила компенсации за забавянето на доставката на самолетите, той каза:  "Правителството на САЩ получава траншове от нашата сметка само при реална доставка на определените продукти по договора и с нашо съгласие".

Той каза, че в договорите за закупуването на самолетите F-16 не са предвидени компенсации за забавянето на доставката на самолетите. Той обясни обаче, че американското правителство е предоставило безвъзмездно 56,1 млн. долара в началото на проекта по програмата за чуждестранно военно финансиране, а впоследствие 2022 година - още 24,4 млн. долара за авиационни ракети за изтребителите.