Заместник-министър председателят и министър на транспорт Гроздан Караджов даде старт на строителството на железопътен-пътен Интермодален Терминал Волуяк

©
Началото на строителството даде заместник-министър председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и д-р Иван Петров, Главен изпълнителен директор на Транс Експрес ЕООД, а гости на церемонията по първа копка бяха г-жа Индре Венкунайте, представител на Европейската Комисия и Изпълнителната Агенция за Климат, Инфраструктура и Околна среда (CINEA), Генералният директор Александър Вецков и Нели Андреева, Зам. Генерален директор на ДП НКЖИ, ИАЖА представители на Българската Агенция за инвестиции, Столична община, Община Връбница, Община Волуяк, представители на жп оператори, логистични компании и терминални оператори.
"Със завършването на интермодалния терминал Волуяк районът ще се превърне в център на карго индустрията около София. Това ще помогне, както за намаляване на замърсяването на въздуха, така и за безопасността по пътищата.“, каза вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на "първата копка" на Мултимодалната логистична платформа София-Запад (жп интермодален терминал Волуяк).
"В продължение на години работихме с ясна визия и конкретна програма за реализацията на този проект, който ще превърне района на гара Волуяк от далекопреспективна зона за застрояване, в основен логистичен възел на България. Нещо повече, построяването на железопътния терминал ще доведе до икономически растеж на район Волуяк и до повишаване на заетостта на хората тук.
Изграждането на терминала ще стимулира увеличаване на обема на товарите, превозвани чрез железопътен транспорт. Ще подобри ефективността на този транспорт, благодарение на възможността за обработка на по-дълги влакови композиции, ще допринесе за по-устойчива транспортна система в съответствие с целите на ЕС за постигане на климатична неутралност и нулево замърсяване до 2050 г.“, каза в обръщението към гостите д-р Иван Петров.
В своето обръщение към присъстващите, г-жа Венкунайте изрази подкрепата на ЕС за проекта и подчерта, че проектът е важен за България и за развитието на мултимодалната транспортна мрежа, която е толкова необходима на страната. Също така, тя отбеляза, че проектът е много добър пример за публично-частно партньорство между едно частно дружество и Държавно предприятие Национална компания Железопътна инфраструктура и Министерство на Транспорта и съобщенията, и пожела това сътрудничеството да продължи за успешното реализиране на проекта.
Мултимодалната логистична платформа е разположена в основната TEN-T мрежа и "Ориент/ Източно – Средиземноморски“ коридор (OEM CNC), Товарен железопътен коридор 7 (RFC 7), коридор "Алпи / Западни Балкани“ (AWB) и е основен железопътен-пътен интермодален терминал. Проектът е част и от цялостната модернизация на ЖП възел София: железопътен участък София-Волуяк.
Освен изграждането на самия терминала, проектът включва проектирането и строителството на свързващия железен път, позволяващ движението на влакови композиции с дължина от 740 м. В настоящия момент няма друга подобна възможност за пътно-железопътен терминал, който да обслужва композиции, дълги 740 м. без разделяне. С изграждането на терминала ще се разреши важно инфраструктурно препятствие, което в момента ограничава пренасочването на товарите от автомобилен към железопътен транспорт в софийския възел и в региона.
Капацитетът на терминала ще осигурява обработката на 300 хиляди тона конвенционални товари и 70 хиляди интермодални единици, на годишна база
ТрансЕкспрес ЕООД, са дарили близо 17 дка собствени терени на общинските структури в обществена полза за изграждане на общински пътища в района.
На партньорите от ДП НКЖИ, ТрансЕкспрес ЕООД предоставя допълнителни собствени площи, за да се подпомогне разгръщането на най-голямата и значима ранжирна гара в България – гара Волуяк.
Очаква се строителните работи да приключат 2026 г. и терминалът да заработи с пълен капацитет.