Заместник-министър Момчил Неков: Безспорна е необходимостта от фундаментална трансформация на хранителните системи
© Министерство на земеделието
Момчил Неков представи ключовите национални инициативи в областта на предотвратяването на загубата и разхищението на храни. Той изтъкна, че в момента са особено важни глобалните усилия за изграждане на по-устойчиви хранителни системи, особено в контекста на продължаващата криза, породена от войната в Украйна и последвалото нарушение на веригите за доставки, както и предвид пандемията от Covid-19.
Заместник-министърът посочи, че Министерството на земеделието полага системни усилия, за да ограничи последствията за агросектора във връзка с изменението на климата. Той допълни, че в съответствие с Цел 12.3 за устойчиво развитие на ООН за намаляване на разхищаването на храни в световен мащаб от Министерския съвет е приета Национална програма за предотвратяване и намаляване на загубата на храни за периода 2021-2026 г.
Министерството на земеделието участва и в други инициативи на Европейския съюз, включително The EU Food Loss and Waste Prevention Hub.
Заместник-министър Неков увери, че българското Министерството на земеделието ще подпомага и насърчава всички инициативи, които са в интерес на трансформирането на глобалните хранителни системи за борба с изменението на климата.
В днешната среща участваха представители на земеделските министерства на Дания, Финландия, Литва, Бангладеш, Албания, Португалия, Швеция, Кипър, Колумбия, България, Ирландия, Саудитска Арабия, Чехия, Кения, Испания и Унгария.
Тази година Световната среща на върха по въпросите на храните в Копенхаген е на тема "Трансформиране на глобалните хранителни системи за борба с изменението на климата“. Заключенията от днешната среща ще бъдат представени на срещата на световните лидери в COP27 през ноември 2022 г.