В проекта на държавния бюджет се предвижда 35% нарастване на стандартите за заплати и издръжка на делегираните социални услуги. При ефективно управление с тези допълнителни средства те могат да покрият повишените разходи за електроенергия. Другият инструмент за подкрепа е компенсирането на небитовите потребители заради високите цени на тока, който се реализира от Министерството на енергетиката.

Това каза заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров в интервю за предаването "Лице в лице“ на БТВ. Той беше категоричен, че поскъпването на тока "няма да доведе до затваряне на социалните услуги“.

Заместник-министър Лазаров подчерта, че предвиденото увеличаване на максималния осигурителен доход от 3000 на 3400 лв. води до повишаване на степента на социална закрила и до повишаване на размера на болничните и обезщетенията, които хората ще получават.

"В ИТ бизнеса повишаването на максималния осигурителен доход не би се отразило толкова негативно, колкото се преекспонира. Увеличението му няма да доведе до проблем, в който й да е бизнес“, коментира Лазаров.

Той обясни, че при преизчислението от 25 декември 2021 г. "всички пенсии са увеличени с между 8,8% до 22,3%. Грешка в изчислението на пенсиите няма. Средното увеличение е с 12,9%. От януари до юни всички пенсионери ще получават и ковид добавка от 60 лв.“, каза Лазаров.

Заместник-министърът добави, че от 1 юли предстои осъвременяване на пенсиите по швейцарското правило, което ще доведе до най-малко 6,1% увеличение. "В коалиционното споразумение на управляващата коалиция се предвижда да се изготви анализ, след който ще бъдат предложени решения за развитието на пенсионните плащания до края на годината. Целта е да се засили връзката между осигурителния принос и размера на пенсията“, обясни Лазаров.