Има необходимост да се поставят основите на една Национална продоволствена стратегия, за да бъдем подготвени. Това коментира Георги Събев, зам.-министър на земеделието, в предаването "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“.

"Войната доведе до проблеми в доставките на култури, които ние произвеждаме и сме важен износен фактор, но това са развитията в контекста на тази война. Виждаме, светът става изложен на различни предизвикателства и наистина е необходимо да се поставят основите на една такава Национална продоволствена стратегия“, поясни зам.-министърът.

Министерството на земеделието е запознато и предприема адекватни мерки по отношение на въпросът с неконтролирания внос на жито, пшеница и слънчоглед от Украйна. Георги Събев припомни, че в следствие на руската агресия в Украйна през февруари месец тази година започнаха интензивни разговори между Европейската комисия и Украйна и на 3 юни беше приет регламент, който влезе в сила още на следващия ден, от 4 до 5 юни.

"Всички тарифни квоти за стоки, произхождащи от Украйна, бяха спрени, т.е. това даде възможност на редица стоки, които са важни, стратегически важни за Украйна, свободно да влизат на територията на Европейския съюз. Още миналата година в рамките на предния служебен кабинет аз обърнах внимание на Министерството на икономиката, че има български продукти, за които украинският внос представлява натиск. Това са мед, орехи, черен слънчоглед и пшеница. И наистина тази мярка, извънредна мярка, която беше предприета в помощ на Украйна, оказва сериозен натиск върху българските производители“, отбеляза зам.-министърът.

"Защо преработвателите са предпочели вноса на украински слънчоглед можем само да гадаем, но Министерството на земеделието вече е реагирало през предните месеци, направени са няколко проверки за качеството на продукцията. Областните дирекции по земеделие, включително и областните дирекции по безопасност на храните ще предприемат, считано от 23 август, т.е. от вчера предприемат мерки и действия, свързани с контрол в складовете и предприятията за преработка, за които има информация, че се складира и преработва украински слънчоглед“, посочи той.

Ще се вземат проби и ще се изследват за остатъчни количества, за да гарантираме, за да бъдем сигурни, че продуктът, който се получава от украински внос, отговаря на европейските стандарти и е съпоставим с българското производство. Сега в интерес на истината, тази година е предизвикателна за производителите. Средните добиви от слънчоглед досега – статистика към 11 август, показват, че с близо 30% е по-нисък добивът на декар. Тази година има и голямо присъствие на няколко неприятеля, един от които е ливадната пеперуда. За съжаление, там изглежда не са предприети превантивни и навременни действия и наистина разбираме, че за българските производители това е сериозно предизвикателство“, допълни зам.-министър Георги Събев.

Евелина БРАНИМИРОВА

Цялото интервю четете в раздел "Мнение“