Зам.-министър Ганчев: КПКОНПИ, прокуратурата и опозицията съвместно се опитват да отклонят вниманието
© Демократична България - ОБЕДИН
Така той коментира поканата от КПКОНПИ към правосъдния министър Надежда Йорданова да предостави информация, катто и разпита на премиера Кирил Петков и началника на кабинета му от прокуратурата.
“Въпреки впечатленията, които се опитват да се създават в обществото, ние си взаимодействаме с държавните органи доста динамично и ежедневно. В този смисъл си общуваме както с прокуратурата, така и с КПКОНПИ", каза той.
Борислав Ганчев потвърди, че в законовите срокове министерството на правосъдието ще предостави всички документи, които касаят дейността на КПКОНПИ. “Но не виждаме причина или основание законово министърът да се превръща в куриер", заяви той.
Заместник-министърът заяви, че проблемът с главния прокурор е изначално институционален, а не личностен. “От много години в много доклади и решения на Европейския съд се посочва ясно и несъмнено, че главният прокурор е неконтролируем и не може да му бъде искана отговорност", каза той.
Ганчев каза, че решението на Конституционния съд за правото на правосъдния министър да иска предсрочното освобождаване на главния прокурор не е изненадващо, защото действително преди ВСС да повдигне този казус е нямало съмнения в начина на тълкуване на конституцията.
“Мога да ви уверя, че имаме сигнали, имаме данни за такива нарушения, които предполагат предсрочно прекратяване на правомощията. В министерството постъпват почти на ежедневна база сигнали. Нужно ни е време да отсеем значителните от тези, които не са с такава тежест", каза още зам министърът Борислав Ганчев.