Зам.-министър Димитър Данчев: Олио има, няма основания за паника
© БСП
По неговите думи цена от 5-6 лв. за бутилка олио е необоснована, защото производствената цена на бутилка олио е около 2 лв. Заместник-министър Данчев посочи, че цена от 5-6 лв. за бутилка олио означава допълнителна печалба за търговците от 3-4 лв.
"Заедно с Комисията по стоковите борси и тържищата направихме пълна проверка на доставните цени по магазините и стоковите борси и установихме, че в момента вървят на 2,60-3 лв. за бутилка олио. Това означава, че тези 3-4 лв., които се слагат като надценка, не са основателни и говорят за наличие на спекула“, подчерта Димитър Данчев.
Заместник-министърът на икономиката информира, че за последните 3 дни Комисията за защита на потребителите е направила над 320 проверки, като са прегледани документите за произход на стоката, отделно от това се разследват прилагането на нелоялни търговски практики. Установени са случаи, в които търговски вериги са публикували стоки в акция в своята брошура, които след това не са били налични или са били налични в недостатъчно количество в магазините. Има вече издадени наказателни съпостановления от КЗП. Същевременно Комисията по стоковите борси и тържищата извършват проверки както произхода на стоките, така и затова дали се издават необходимите документи за реализиране на продажбите и дали отговарят качествените параметри на стоката.
"Министерството на икономиката и КЗП сме сезирали Комисията за защита на конкуренцията, за да се установи дали наистина има прилагане на недопустими конкурентни практики, прекъсване и отказване на доставки за търговската мрежа или доставяне на недостатъчни количества. Държавата е в ролята си. Извършват се необходимите проверки и контролни действия, така че да се гарантира нормалното функциониране на пазара“, каза заместник-министър Данчев.
Той определи твърденията, че спирането на вноса на слънчоглед от Русия и Украйна е причината за повишаването в момента на цените на олиото като неоснователни.
"В редица европейски страни се обсъжда въвеждането на квоти за бизнеса и за потребителите на определени видове стоки. В Министерството на икономиката и индустрията си даваме ясна сметка, че това не е типична пазарна практика, но когато се налага това, за да се прекрати едно ненужно презапасяване, ще се прилага. Отделно от това, през следващата седмица в Европейската комисия ще се дискутира възможността да се ограничи износа на някои видове стоки в ЕС. Таван на цените на някои видове стоки е също една от мерките, които се обсъждат на европейско ниво“, коментира още Димитър Данчев.
Според него, след като се успокои пазара на цените на енергоносителите и се възстановят глобалните вериги на доставка, този ценови натиск ще се облекчи значително и ще има намаление на цените след средата на годината.
"През тази седмица правителството отпусна 1,1 млрд. лв., за да се интервенира на пазара на пшеница, слънчоглед и царевици, така че да се облекчи ценовото положение и да се спре с паниката, която възникна на тези пазари през последните дни“, изтъкна заместник-министърът на икономиката, като добави, че в момента се търсят всички възможни начини за повишаване контрола на пазара и за намеса на държавата там, където има нужда от това.
Освен с олиото се е направил опит за спекула с цената на горивата, посочи Данчев, припомняйки, че преди няколко дни абсолютно необосновано се е създало паника, че на пазара на горивата има недостиг и са се извили опашки пред редица бензиностанции. "Истината е, че доставките на горива в страната не са прекъсвани. Обсъждат се възможности с един от големите производители на горива в страната да се премине на производство, което да е изцяло с не руски петрол. В момента тази рафинерия работи с около 40% руски петрол“, посочи той.
Димитър Данчев каза още, че сегашната ситуация се използва от някои политически партии, включително парламентарно представени, за трупане на евтин политически дивидент.