Зам.-директорът на Спортно училище "Георги Бенковски" в Плевен: Финансират ни с 252 000 лв. по Плана за възстановяване и устойчивост – STEM. Не е малко, ще направим много
©
Повече за инвестицията "Изграждане на училищна STEM среда“ в учебното заведение ще ни разкаже заместник-директорът Крум Пенчев. Добро утро, г-н Пенчев.
Добро утро и от мен.
Г-н Пенчев, разкажете ни какво ще представлява инвестицията "Изграждане на училищна STEM среда“ в Спортното училище в Плевен.
Този проект по Плана за възстановяване и устойчивост – STEM, дава възможност на училищата да увеличат материалната си база, да закупят техника, да закупят съвременни начини за преподаване, да оборудват модерни кабинети, в които е нормално да се преподава в ХХІ век. Така че за нас този проект носи огромна полза. Също така инвестицията, която ние ще направим в училището, не е малка.
Напълно ще обзаведем и оборудваме пет класни стай, които са със следните направления: "Роботика и киберфизични системи“, в което направление като оборудване са включени страшно много неща.
Говорим за различни видове роботи, комплекти роботи, дрон с различни показатели, които използваме за заснемане на спортните събития, в които участват учениците от училището. Доста разнообразна е работата – има програмиране на няколко езика за съответните роботи, така че наистина тук в това направление, "Роботика и киберфизични системи“, наистина ще можем да подобрим страшно много качеството на образованието, което даваме на нашите ученици.
Във второто направление – "Дизайн и 3D прототипиране“, също залагаме на много иновации, залагаме на 3D принтери, на 3D скенери, на работни плотери и на 3D очила, които дават възможност и за виртуална реалност, като тези очила също ги включваме директно в обучението, тъй като дават възможност на децата да гледат триизмерни модели и да видят най-малките детайли.
Следващото направление, по което сме се погрижили да имаме кабинет, е "Природни науки“. Тук имаме аквариум, стайни растения, различни модули за опит и модели на човешкото тяло, апарат за кръвно налягане, преносима лаборатория, която може да се използва и за измерване на въздуха и на частиците в него, така че също ще бъде изключително полезна и практически насочена. Пак казвам, спортът и опазването на околната среда са пряко свързани. Благодарение на техниката тук ще можем практически и проектно базирано да обучаваме своите ученици.
Следващото направление – "Зелени технологии и устойчиво развитие“. Тук използваме слънчеви панели, водна помпа, използваме и растителност, която се намира в стаята, за да можем по естествен начин да напояваме растенията, благодарение на слънчевата енергия. И тук имаме различни учебни комплекти, като този за възобновяема енергия, т.е. тази класна стая ще бъде абсолютно енергийно независима.
И последното направление е "Математика и информатика“. Тук сме заложили отново на 3D очила, на интерактивни дисплеи, на хубав рутер, който да дава възможност да се включват много ученици в бързия интернет, и микроконтролери, микропроцесори, микробит платки – все неща, които са необходими за математиката и информатиката.
Какъв е общият размер на финансирането за Спорното училище в Плевен?
252 000 лв.
А какво е постигнато до момента по проекта и какво предстои да бъде постигнато?
Изготвен е проектът, обявени са процедури, по които могат да кандидатстват фирмите, които да имат желание да осъществят проекта – говоря за строително-монтажните работи, обзавеждането и монтажа на техниката. Ако тези процедури завършат без обжалване се надявам в началото на следващата година да имаме 5 нови, иновативни и високотехнологични класни стаи.
Кои целеви групи обхваща тази инвестиция? Кой ще може да се възползва от всичко това, което ще постигнете?
От това, което се надяваме да постигнем, ще се възползват абсолютно всички ученици в училището, без изключение. Страшно голям е интересът от страна на други колеги, които имат готовност с интерактивни уроци, но пък техните кабинети не са оборудвани по този съвременен начин. Абсолютно всички ученици от 5. до 12. клас ще могат да използват тези класни стаи и техните технологични възможности.
Добре, и на финала да обобщим какви ползи очаквате за крайния потребител, но и за обществеността.
Първо, аз се надявам, благодарение на този иновативен и интерактивен начин на преподаване, нашите ученици да повишат своите възможности и своите оценки. Те държат държавни зрелостни изпити – там се надявам да повишат своите резултати. Също така – да живеят по-близко до природата, да спазват екологичните норми, да се борят със замърсяването така, както се борят на спортния терен. Така че надявам се наистина благодарение на тези кабинети да успеем да възпитаме достойни хора и граждани на нашата страна.
Сигурна съм в това и ви пожелавам много успехи!
Много ви благодаря.
Така завършва днешната рубрика, посветена на българското образование. Днес на фокус бе процедурата "Училищна STEM среда“, която се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Механизма за възстановяване и устойчивост. Срещнахме ви със заместник-директора на първото спортно училище у нас – "Георги Бенковски“, гр. Плевен, Крум Пенчев. Той ни разказа повече за инвестицията "Изграждане на училищна STEM среда“.