От УМБАЛ "Царица Йоанна- ИСУЛ" алармират, че все повече хора изоставят близките си в болницата. Следболничната грижа за тях може да бъде осигурена от едва две заведения.

"Аз съм от 40 години в сферата на здравеопазването и в миналото един двама пациенти за 4-5 месеца бяха изоставени от близките си, но  в последно време се увеличават тези случаи. Сега са по 4-5 случая на месец", разказа пред NOVA NEWS д-р Петър Герзилов, зам.-директор на УМБАЛ "Царица Йоанна- ИСУЛ".

Това кара ръководството на здравното заведение и лекарите да повдигнат въпроса. 

"Това се оказва тежък медико-социален въпрос за изоставени пациенти от близките си и роднините си, които не желаят да се грижат за тях в домашна обстановка", допълни д-р Петър Герзилов.

Често възрастните хора били изоставяни в спешното отделение на болницата.

"Има близки и роднини, които ги довеждат и ги оставят. Хора, които са самотни, ги довеждат съседи, познати, които се грижат за тях по комшийски. Тогава вече започваме да търсим близките на тези пациенти, които понякога нямат такива. Но пък когато ги намерим, те от нас разбират, че са в болница. Тогава разбират, че имат проблеми и вече оттам започват нашите проблеми с близките, защото в един момент трябва да ги приберат", обясни Мариана Божанова, медицинска сестра и социален работник в болница "Царица- Йоанна- ИСУЛ".  

Често преди да починат, близките на възрастните хора водили и нотариус в болницата, за да прехвърлят имоти, разказват още лекарите.