Законопроектът, който предвижда промени в Закона за висшето образование, така че семестриалните такси за студентите и докторантите държавна поръчка да отпаднат, вече е внесен в парламента, видя "Фокус" на интернет страницата на парламента.

Оттук нататък председателят на Народното събрание трябва да го разпредели в ресорните комисии. Народните представители ще трябва да го обсъдят, а след това да го внесат и в пленарната зала, където да бъде разгледан на първо четене. 

Целта на промените е да се подобри достъпът до висше образование на студентите, както и държавните висши училища да станат по-привлекателни за тези кандидат-студенти, които се колебаят дали да продължат своето образование и житейски път в чужбина или в България. С отпадането на таксите за студентите и докторантите съответните разходи за обучение ще бъдат поети от държавата.

От Министерския съвет предвиждат, че за обезпечаването на мярката ще бъдат необходими близо 136 млн. лева. 

Предвижда се заплащаната годишна такса от студентите и докторантите да бъде наполовина от вече утвърдения размер за 2023/2024 г. За целта в едномесечен срок от влизането в сила на промените в Закона за висшето образование от Министерския съвет ще бъдат отпуснати допълнителни средства на университетите и научните организации, които имат право да провеждат обучение в образователната и научна степен "доктор", за компенсирането им за намалените приходи от такси. В двумесечен срок висшите училища и научни организации трябва да възстановят разликите на тези студенти и докторанти, които са заплатили годишни такси в размер по-голям от половината от вече утвърдения за 2023/2024 г.