Министерският съвет предлага на Народното събрание да ратифицира Споразумението за безвъзмездна финансова помощ между правителството на Република България и Международната асоциация за развитие (МАР) относно деветнадесетото захранване на ресурсите на МАР (MAP19), сключено чрез размяна на писма от 1 и 2 ноември 2021 г., съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет .

Намерението за участие на страната ни като донор в 19-ото захранване на МАР е одобрено с Решение на Министерския съвет през 2019 г. и заявено от българска страна на среща на Асоциацията със страните членки през декември същата година в Стокхолм, Швеция.

Споразумението предвижда Република България да предостави безвъзмездна финансова помощ на МАР в размер на 2,7 млн. евро, като средствата ще бъдат използвани за отпускане на финансиране под формата на безвъзмездни помощи и гаранции в допълнение към заемите за финансиране на проекти, одобрени от изпълнителните директори на Асоциацията през периода наМАР19.

Деветнадесетото захранване на МАР представлява всеобхватен пакет от мерки в подкрепа на развитието на най-бедните и уязвими страни в света. Приоритетните теми, по които е постигнато съгласие от участниците в 19-ото захранване на МАР, върху които да бъде фокусирана дейността на асоциацията, са работни места и икономическа трансформация; въпроси, свързани с равенството между половете и развитието; климатични промени; уязвимост, конфликти и насилие; и управление и институции.

Международната асоциация за развитие е организация от Групата на Световната банка, създадена през 1960 г. с цел допълване дейността на МБВР чрез насърчаване на икономическото развитие, увеличаване на производителността и повишаване на стандартите на живот в по-слабо развитите територии на света. МАР подпомага най-бедните страни чрез предоставяне на заеми при субсидиарни условия, безвъзмездни помощи и техническа помощ, а също така се ангажира с облекчаване на дълг по линия на различни инициативи.

Република България е пълноправен член на МАР от 3 ноември 2021 г.