Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ) и Асоциацията на банките в България (АББ) организират за първи път у нас European Money Quiz.

Европейското състезание за парите се провежда от 2017 г. и е инициатива на националните банкови асоциации в Европа за насърчаване на финансовата грамотност сред средношколците. То се координира от Европейската банкова асоциация.

В European Money Quiz участват ученици от 8-и и 9-и клас от повече от 35 страни. През 2025 г. за първи път и съгласувано с плана на Европейската банкова асоциация в рамките на Европейската седмица на парите от 17 до 21 март, състезанието ще се проведе в България. Това беше обявено на специално събитие в УНСС. В пилотния проект ще се включат 5 училища от София, Пловдив и Бургас, членове на АИУБ, която е учредена преди 10 години в УНСС.

След приключване на националния кръг според регламента на състезанието ще се определят двамата лауреати с най-високи резултати, които заедно с техните двама учители ще заминат за Брюксел, където ще вземат участие във финалите на състезанието с всички национални лауреати. Едновременно с това те ще посетят Европейската банкова асоциация, редица европейски институции и ще бъдат част от много други събития и активности.

Председателят на АИУБ, проф. д-р Даниела Фесчиян, подчерта, че тази инициатива поставя България на европейската карта на икономическите състезания и ще има огромен ефект върху младите хора.

Ректорът на УНСС, проф. д-р Димитър Димитров, също изрази подкрепата си, като отбеляза важността на сътрудничеството между академичната общност, средното образование и бизнеса.

Зам.-ректорът по международна дейност на УНСС, доц. д-р Янко Христозов, отбеляза, че в качеството си на координатор по меморандума за сътрудничество между УНСС и Асоциацията на банките в България е изключително удовлетворен, че споразумението започва да работи и изрази убедеността си, че двете асоциации ще действат в синхрон и със сигурност ще постигнат много добри резултати.

Доц. д-р Джеймс Йоловски, главен секретар на АББ, изтъкна, че за банковия сектор финансовата грамотност е изключителен приоритет. Затова е важно да се насърчават учениците още от ранна възраст да се развиват в тази посока, да се представя развитието на банковата дейност и на професиите в банковия сектор, така че да бъдат атрактивни за тях и да се ориентират в бъдещата си кариерна реализация, съобщават от УНСС.