За първи път у нас поставиха две изкуствени сърца на пациент
© bTV
Мартин постъпва в болницата с крайна форма на сърдечна недостатъчност. "Това означава, че вместо нормално да изхвърли 5-8 литра кръв за минута, то изхвърля едва 2 литра кръв за минута“, обяснява проф. Димитър Петков, директор на УМБАЛ "Св. Екатерина“.
Пациентът е в тежко състояние, затова лекарите спешно взимат решение. "Наложи се за първи път да поставим две устройства на един пациент. Така че това е първият пациент с две изкуствени сърца - едно за лява камера, а другото за дясна камера. Устройствата са напълно имплантирани в гръдния кош, излизат само два кабела, които отиват към компютъра, който захранва цялото това устройство“, обяснява още проф. Димитър Петков.
Операцията е извършена във вторник. Тя е продълила повече от шест часа. Синхронизацията между двете устройства е едно от изпитанията пред медиците в този момент.
"Обичайно, практиката тук – в болницата, е да поставяме предимно ляво устройство за подпомагане на кръвообращението, а сега е поставено и дясно. Това означава, че кръвта се подава и допълнително към белия дроб“, обяснява доц. Филип Абединов, анестезиолог в болницата.
Мъжът е в реанимация и вече е в листата на чакащите трансплантация. "Имаме и други пациенти в същото състояние, които подлежат на сърдечна трансплантация, но нямаме донори. В момента ние успяваме да ги спасим като поставим този вид устройства“, отчита фактите директорът на УМБАЛ "Св. Екатерина“.
"Това е екипна работа – да можем да имитираме природата, тя да ни позволи ние да удължим живота на определени хора“, казва още доц. Филип Абединов.
Мартин се подобрява. Мечтае скоро да се върне при колегите и близките си. И да ги обича още повече с двете си сърца.