За първи път: Деветокласници ще правят тест по природни науки на електронни устройства
©
Изследването ще се проведе на 14 и 15 октомври от 8:00 часа. Знания ще покажат над 61 000 ученици.
От Министерството на образованието увериха, че е създадена цялата необходима организация.
Стигна ли времето за подготовка на учители и ученици?
В училището в Скалица учат 150 деца от 12 населени места. Там токът и интернетът спират често, затова първата задача на директорката е да осигури работата на устройствата с писмо до EVN и доставчика на интернет.
"Върнали са ни обратна връзка, че те са уведомени и ще осигурят това, което е необходимо, за да се проведе в дигитална среда и реално време този тест, който децата очакват вече. Технически изправно е всичко, даже имаме резервни лаптопи за всеки случай“, каза Донка Костова, директор СУ "Свети Паисий Хилендарски“ пред bTV.
Деветокласниците вече са минали пробния формат.
"Самите задачи са логични, не са трудни, не са и лесни. И времето наистина е малко за тези три теста, много бързо свършва. Даже на последния, със свободен отговор свърши времето и нищо не можахме да напишем“, обясни Десислава Вълчанова, ученик в девети клас.
Тестовете за изпита са в два варианта за двата дни. Всеки ученик влиза в акаунта си в платформа на МОН, където ще решава тест от три части – по биология и здравно образование, по физика и астрономия и по химия и опазване на околната среда.
"Естествено, че ще има IT специалисти. По двама квестори в стая както на другите изпити, които квестори не са учители по природни науки. Всичко протича както при НВО, при ДЗИ“, каза Елена Кърпачева, директор на 22. училище в София.
Всяка част включва до 10 задачи или казуса. Времето за работа е 30 минути.
Оценките могат да бъдат вписани като текуща оценка по съответния предмет, но само ако ученикът поиска или по преценка на учителя. Задачите са разработени по примера на тези от PISA.
Целта - младежите да са по-подготвени за предстоящото международно изследване през следващата година.