Даниел Митов ще настоява, за да се засили контролът на пътя.
През годините МВР е пробвало “тайните" патрули през различни наредби и други подзаконови актове, но по-късно текстовете са отпадали. Причината е, че в много случаи съдът отхвърля наложените на шофьорите глоби, тъй като това правомощие на полицаите не е разписано в закона. Бившият зам.-ректор на Академията на МВР доц. Милен Иванов посочи пред NOVA NEWS, че няма как цивилен служител да дава полицейски разпореждания.
"Вероятно небрандирани коли с видеорегистратор ще заснемат пътните нарушения. Идеята обаче няма да сработи по една много проста причина - не можем да установим еднозначно кой шофира автомобила. Така нарушителите ще могат да се измъкнат по обичайния начин - чрез декларация, че друг е управлявал превозното средство", смята той.
Бившият началник на КАТ-София Алекси Кесяков пък отбеляза, че е световна практика необозначени служители и автомобили да осъществяват контрол на пътя.
"Цивилни автомобили само ще документират нарушенията ни, а спирането ще се установява с обозначени превозни средства. Нормално е контролът да се осъщестява съвместно от институциите. През миналата година се проведоха мащабни операции, при които няколко институции едновременно проверяват спрените автомобили", обясни той.
Полицаи в цивилни коли да могат да спират коли и камиони за проверки и да глобяват водачите им, ако са в нарушение. Това ще е една от мерките, за която министърът на вътрешните работи