28 са медицинските специалности, по които няма утвърдени медицински стандарти у нас. Това става ясно от отговора на здравния министър доц. Силви Кирилов на въпрос от депутата от ПП-ДБ доц. Васил Пандов. 

Медицинският стандарт определя как трябва да се извършва диагностика, лечение, профилактика и рехабилитация на дадено заболяване или група заболявания. Такъв тип стандарти са създадени, за да гарантират качество, безопасност и ефективност на медицинските услуги.

В списъка за липсващите стандарти включват както лекарски специалности, така и такива по зъболекарски специалности. Медицински стандарти у нас няма по кардиология, ангиология, гериатрична медицина, детска гастроенторология, детска ендокринология и болести на обмяната, детска кардиология, детска неврология, детска нефрология и хемодиализа, детска пневмология и фтизиатрия, детска психиатрия, детска ревматология, ендокринология и болести на обмяната клинична фармакология и терапия, обща клинична патолгия, очни болести, пневмология и фтизиатрия, спортна медицина, съдебна медицина и деонтология, съдебна психиатрия.

По отношение на зъболекарските специалности стандарти липсват по дентална имплантология, дентална клинична алергология, дентална образна диагностика, обща дентална медицина, оперативно зъболечение и ендодонтия, пародонтология и заболявания на оралната лигавица, както и протетична дентална медицина.

Отменените стандарти по лекарски медицински специалности са 7 и включват анестезиология и интензивно лечение, ендокринология и болести на обмяната, кардиология, обща и клинична патология, очни болести, както и пневмология и фтизиатрия и ортодонтия. В тах медицински стандарти липсват заради отмяна на съответната наредба от Върховния административен съд.

Министърът коментира, че към момента се обсъждат изготвени проекти на част от стандартите по лекарски специалности без детските, като се очаква поетапно да бъдат приети от ръководството на МЗ и публикувани за обществено обсъждане до юли тази година. Този срок е съобразен с обстоятелството, че по някои от медицинските стандарти има разногласия в съответната професионална общност на лекарите, което възпрепятства достигането до окончателен проект на нормативен акт.

Като примери за подобни случаи, доцентът сочи медицинските стандарти по съдебна медицина и деонтология, както и по анестезиология и интензивно лечение.

Относно детските специалности предстои обсъждане дали е необходимо да се изготвят самостоятелни медицински стандарти или в отделен раздел от медицинския стандарт по съответстващата медицинска специалност ще се регламентират изискванията и по детската специалност, каза още здравният министър.

Според министъра основен критерий за решението ще бъде наличието на специфики, които налагат разработването на самостоятелен медицински стандарт по детската специалност.

По отношение зъболекарските специалности доц. Кирилов информира, че към момента са утвърдени стандарти по две специалности - орална хирургия и детска дентална медицина.