Политическата картина е един от множеството фактори, които влияят на демографските процеси. Това каза за аудиокаста "Това е България“ на "Фокус" социологът Юрий Асланов, по повод на осъщественото от Агенция АФИС с финансовата подкрепа на Стратегическия институт за национални политики и идеи (СИНПИ) проучване. Според резултатите от анализа: "През последните години, когато кризата се задълбочи, прерасна в парламентарна, почти в конституционна, този фактор играе много по-силна роля на промяната на моделите на социално поведение на хората. Изгражда усещане за несигурност за бъдещето, на неувереност в утрешния ден, което малко или много, оказва влияние, макар и непряко, върху въздържането от повишаване на раждаемост, върху начина, по който хората изграждат житейските си планове за бъдещето и най-вече върху засилващото се напрежение, натискът на миграцията“.

Ние сме най-бедната държава в ЕС и свикнахме с това определение, че когато става дума за различни видове класации в рамките на Европа, ние сме на дъното, допълни Асланов. "Т.е. ние сме най-бедната държава, с най-високо социално разслоение, т.е. лидиращи социални, имуществени и всякакви други неравенства, труднопреодолими, защото не се демонстрира политическа воля за преодоляването на тези неравенства, не се правят реформи, които да предотвратят тези растящи неравенства. Ние сме държавата в ЕС, която е с най-ниска средна продължителност на живота и с най-висок дял на заболявания, които заплашват живота, не само здравето на хората. Заедно с това ние сме страната в ЕС, в която най-бързо расте функционалната неграмотност на населението. Т.е., ако мога така да се изразя на най-популярния жаргон, ние сме бедни, болни и глупави. И докато сме такива, и не намерим позитивен отговор на решенията по тези три въпроса, не се измъкнем от тази яма, изобщо не може да се надяваме да пречупим лошата тенденция на демографската ситуация в България“.

Когато четем данните на статистиката, средно годишно България намалява с 50 хиляди души, всяка седмица изчезва по едно село и всяка година по един областен град, разясни Асланов. "Ако тази тенденция не бъде пречупена или поне задържана, прогнозите са, че до 2040 г. населението на България ще спадне под 6 милиона души, а делът на хората над 65-годишна възраст ще надвиши една трета. Икономистите могат веднага да ви разяснят какво означава това за икономиката, а политиците би трябвало да са наясно, че като домино ще рухнат всички социални стени. Т.е. основата, върху която политиците управляват тази държава и изграждат доверие към себе си. То и без това е ниско.“

Проучването "Демографска криза" на Агенция "Афис" и Стратегическия институт за национални политики и идеи (СИНПИ) ще бъде представено на 10-ти май, в сряда, под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова.

Цоня СЪБЧЕВА