Юлиан Войнов за приемането на еврото у нас: Има един показател, който може да изиграе лоша шега
©
По думите му инфлацията е възможно да ни изиграе лоша шега: "Инфлацията в България е малко по-голяма в сравнение с Еврозоната, тя беше значително по-голяма, почти двойно по-голяма. В момента се различава от порядъка на 2-процентни пункта, което не е чак толкова много. Освен това, трябва да се каже, че инфлацията в България спада от октомври месец непрекъснато всеки месец, докато страните с които България ще бъде евентуално сравнявана по отношение на критерия за инфлацията. Този критерий взима най-ниската инфлация в Еврозоната за трите държави с най-ниска инфлация плюс 1,5% процента отгоре.
В последния месец в Еврозоната, особено държавите с най-ниска инфлация, да кажем като Испания, имаше повишение на инфлация. Така че може да се каже, че специално страните, които са с най-ниска инфлация в Еврозоната леко повишават ценовото си ниво, докато ние продължаваме да спадаме. Не очаквам някакви сериозни изненади в тази посока до края на годината, според мен инфлацията в България, именно поради факта, че е по-висока и то със значително по-високо ниво спада. Така че има голяма вероятност разликата между критерия, който трябва да покрием между трите държави с най-ниска инфлация в Еврозоната и ние, да е много близък до това, което трябва да бъде изпълнено", коментира Войнов.
Той добави, че конвергентният доклад, който ще бъде подготвен, ще бъде с крайна дата, когато ще се вземе предвид нивото на инфлацията в България, съответно в Еврозоната: "Според мен това ще се случи март месец следващата година, така че имаме горе-долу половин година да работим и да се справим. Това разбира се, освен от външни фактори зависи и от политиката на правителството", уточни икономистът.