Юлиан Войнов: Достигнахме билото на лихвената политика на световните централни банки
© Фокус
Той отбеляза, че инфлацията в еврозоната е достигнала почти нивата на поставената цел от ЕЦБ от 2%: "Последният индекс, който беше обявен беше 2,4%". Войнов подчерта и компенсацията на доходите на физическите лица: "В това отношение България е на първо място в Европейския съюз и една от малкото държави, където доходите изпреварват инфлацията. Така че ние общо взето може да се каже, че минахме прекалено добре през последните две кризи. Хората може би изпитват някакво недоволство и дискомфорт от това, че цените се увеличиха, но трябва да кажем, че в сравнение с всички останали държави в Европейския съюз, ние може би най-безпроблемно минахме през този период".
По думите на Войнов повишението на лихвените проценти за определен период е довело до стагнация на пазара за акции, за сметка на пазара на държавни облигации: "Ние достигнахме билото на лихвената политика на световните централни банки, най-вече, разбира се, на Федералния резерв и на Европейската централна банка, които може да се каже, че определят изобщо лихвеното равнище в целия свят. Федералният резерв, последното заседание на Комитета на открития пазар категорично обяви, че повече няма да има увеличение на лихвите, включително се прогнозира, че ще започне следващата година намаление на лихвите, което е ясно. Но броят на лихвите бяха увеличени от 2, предишната прогноза през септември на 3. Започнаха да се появяват мнения, че може би ще бъдат 5, като говорим за 5 намаление, това означава, че общо взето всяко намаление ще бъде по 0,25 процентни пункта, което е над 2% общо взето намаление за цялата година, което е половината от нивото, което имаме в момента на лихвите, специално в Съединените щати".
Икономистът отбеляза, че в еврозоната изказванията са по-ястребови, но очакванията отново са за намаление на лихвите следващата година: "Всичко това показва и както се вижда на Фондовия пазар в Съединените щати, там индексът "Дау Джоунс" постави абсолютен рекорд, мина 37 000 пункта, което се случва за първи път в неговата история. Защо се случва така, защото когато лихвите намаляват, това първо означава, че икономиката вече започва да се съвзема, паричната политика става така по-благоприятна за развитието на фирмите, което разбира се, води до по-голяма икономическа динамика и съответно по-големи печалби на фирмите. Поради тази икономическа причина се увеличават и цените на акциите", коментира Юлиан Войнов.
Той отбеляза също така, че от друга страна, намаляването на лихвите води до капиталова печалба от инвестиции и продажба съответно на държавни ценни книжа: "Всичко това е в основата на така наречения бичи пазар, който е много характерен в настоящия момент в Съединените щати. В Европа нещата са малко по-различни, защото в момента има много сериозно забавяне в европейската икономика, в еврозоната, включително рецесионни процеси в някои държави. И въпреки, че инфлацията намалява и Европейската централна банка може да предприеме ходове за намаляване на лихвите, икономическото затормозяване и забавяне в Еврозоната не позволява този оптимизъм, който цари на американските пазари. Така че тук, може би няма да видим такава силно изразена динамика по отношение цените на акциите.
Преди няколко дни излезе една статистика, че в момента капиталовата стойност на Apple е по-голяма от целия фондов пазар на Франция. Така че водещият финансов пазар е Съединените щати безспорно, както казахме се наблюдават много ясно изразени бичи настроения. В еврозоната, в Европейския съюз това не е така, а според мен икономиката в еврозоната и в Европейския съюз ще продължи да се забавя поне още 6 месеца, докато видим някакви по-сериозни наченки на икономическо възстановяване. И от тази гледна точка, нещата не са толкова ясно изразени, както в Съединените щати. Но определено, на първо място трябва да кажем, че фондовите пазари изпреварват дъното на икономическия цикъл от порядъка на 6 месеца, имайки предвид, че този икономически цикъл дали ще бъде рецесионен или просто много сериозно забавяне в Еврозоната ще настъпи някъде по средата на следващата година, при всички случаи от тук нататък така перспективите пред фондовите пазари са благоприятни, освен, ако разбира се, не се случи някакъв глобален катаклизъм, който да промени тези настроения в настоящия момент", коментира икономистът.