Кризата с безводието отново е на дневен ред и по специално за региона на Плевен. Десетки хиляди души са на режим и през деня. Състоянието на големите водоеми в Централна България в началото на ноември е критично. Почти рекордно ниско е нивото на казанлъшкия язовир "Копринка“. Той е едва на около 7 процента от общия си полезен обем. Язовирът се използва за производство на електроенергия и напояване. В момента статистиката сочи, че той се запълва, но заради липсата на дъждове минимално.

Другият голям язовир е "Жребчево“, който е на около 20% от наличния си полезен обем. Сушата и безводието е нещо ново, с което земеделците трябва да се борят в централната част на страната. "Проблемът е огромен при земеделците. И е само при нас, а и за всички сектори. За водата страдаме всички. Няма валежи, няма сняг и всичко това оказва огромно влияние. Проблемът огромен“, заяви пред NOVA земеделският производител Христина Чолпанова.

"Засушаването оказва на всяка една култура, особено при земеделието, няма зеленчуци, няма плодове, няма маслодайна роза, няма дръвчета. Особено тази година това безводие и тази суша, дава на всеки един отрасъл отражение“, посочва друг земеделски производител Петър Симеонов. 

Водни режими през 2024 година имаше на много места в страната. Над 100 хиляди души в плевенско продължават да са на воден режим. "Проблемът е сега, че нещата са много по сериозни и режимът е много по-строг от предходните години“, заяви кметът на Плевен д-р Валентин Христов. 

От ВиК-Стара Загора обявиха, че разработват нови водоизточници, като целта е да не се стигне до режим на водата в областния град.