Високите цени на електроенергията на свободния пазар е предизвикано от две причини: на застудяването и втората причина е гигантския недостиг в Украйна, както и в съседните на България страни. Липсата на електроенергия и повишено търсене води до тези високи цени на електроенергията. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ бившият зам.-министър на енергетиката Явор Куюмджиев.

В целия регион им недостиг на електричество и той няма да бъде преодолян току така – трябват инвестиции, трябва време и стратегия, която да се изпълнява. България продължава да е нетен износител на електроенергия, но приходите драстично намаляват, обясни той.  

По думите му липсата на електроенергия не може да бъде преодоляна с палиативни мерки от днес за утре, а е необходима стратегия за развитието на енергетиката, която в България лисва. Решение в момента според него няма, тъй като България не се е постарала да си осигури навреме енергийната сигурност и доставките през последните 30 години. "Ако имахме смелостта да си построим "Белене“, сега нямаше да изпаднем в такава ситуация, защото оригиналния план за строителство на "Белене“ предвиждаше да бъдат включени двата блока съответно през 2013 и 2014 година. Т.е. ако ние си бяхме свършили работата, сега щяхме да имаме две атомни централи и нямаше да имаме този проблем. Но на нас както обикновено ни липсва далновидност и политическа смяна да си свършим работата.“

От високите цени на електроенергията страда държавата, каза още енергийния експерт и обясни, че държавата и в момента субсидира тока за индустрията и бизнеса. Явор Куюмджиев е категоричен, че субсидирането трябва да бъде спряно и посочи, че в  Европа субсидирането на бизнеса вече е отпаднало. "А когато влезе през 2026 година в сила и Закона за излизане на гражданите на либерализирания пазар и се получат такива колосални разлики в цените,  тогава ще се наложи да се компенсират и гражданите, особено енергийно бедните,“ каза той и посочи, че производителите също страдат, защото биват облагани с Данък "Свръхпечалба“, чрез който се отнема 90% от приходите над определена стойност за различните видове производства.