Явор Колев: Измама са есемеси с покана за посещение на сайт и сваляне на приложения
©
"Когато получаваме есемес или съобщение в безплатна комуникационна програма да посетим сайт и да инсталираме приложение, трябва много да внимаваме", предупреди Колев.
"Фалшивите приложения обикновено са извън AppStore и Google Play. Има белези, по които можем да се ориентираме дали едно приложение е действително. Добре е да проверяваме кой е производителят.Приложенията от магазини на големи компании са до известна степен гарантирани. Трябва да проверим колко пъти съответното приложение е инсталирано на други устройства. Нужно е да се интересуваме от отзивите за работата на приложението“, коментира експертът.
Възможно е приложение да се инсталира на телефона ни само, без наше знание. "Ако сме дали достъп до телефона си на децата, те често свалят игри, които в много случаи са опасни за данните ни. Тези игри обикновено изискват да се плати дребна сума за инсталиране и това лесно подтиква детето да въведе например банкови данни. Така може да се източи наличността на сметката Ви. Устройството ни трябва да бъде заключено, за да се предпазим по-добре“, посъветва Явор Колев.
"Мога да дам пример с филма "Киберпрестъпност“, в който имам участие – създаден от Българската академия за таланти и ГДБОП и изследва различни разпространени киберпрестъпления и как да се предпазим от тях. В момента върви по кината“, каза още експертът.
Дигитализирането неминуемо води до увеличение на киберпрестъпленията, всеки от нас е потенциална жертва и трябва да повиши киберкултурата си, категоричен е Явор Колев.