Дейността на колекторските фирми не е регулирана със закон и това е проблем, който дълго време не намира решение. Длъжни сме да дадем една сигурност на българските граждани, че няма да бъдат тормозени и притискани от колекторски фирми. А ситуацията предполага да побързаме с това, тъй като и високата инфлация, и по-активното кредитиране на българските граждани предполагат нарастване на дълговете, които се събират." Това заяви народният представител от парламентарната група на "БСП за България" Явор Божанков по бТВ радио, съобщиха от пресцентъра на БСП. Божанков е част от експертен съвет, свикан от коалиционните партньори по инициатива на БСП, който е натоварен да изготви законодателни предложения за регулирането на пазара на събиране на дългове.

Народният представител обърна внимание, че има над 15 хиляди жалби от потребители и длъжници срещу колекторски фирми, като става дума най-често за натоварване на потребители с огромни такси, прехвърляне на дълга по няколко пъти, при това без самият длъжник да е уведомен за това. "Не е удачен и начинът, по който понякога колекторските фирми събират дълга - с телефонен тормоз в малките часове на денонощието, по празници, посещения в дома и работното място - изобщо начинът, по който навлизат в личното пространство и уронват достойнството на самия потребител", подчерта Явор Божанков.

Той сподели и някои от предложенията, които в момента се обсъждат в експертния съвет: "На първо място въвеждането на една рамка на тези вземания - кога и как може да бъде потърсен длъжникът; процедура, която да задължи колекторските фирми да информират длъжника и евентуално да изискват неговото съгласие при прехвърляне на дълга на трета страна; ясна регламентация на какво основание колко се плаща, с какви такси и лихви се натоварва длъжникът и на какво основание; гаранции срещу унизително третиране, натиск и тормоз, и естествено, санкционен режим - когато колекторската фирма излезе от рамките на закона, Комисията за защита на потребителите да има подходящи инструменти и санкции, които да налага на такива фирми. Не на последно място обмисляме регистрационен, лицензионен или разрешителен режим, все още подлежи на обсъждане, но трябва тези фирми да минават през една процедура, възможно е и да се въведат изисквания за капитал, така че да се гарантира, че няма съмнителни субекти да извършват тази дейност. Възнамеряваме да въведем и изискване само хора с чисто криминално минало да могат да работят в тези фирми".

Явор Божанков каза още, че и омбудсманът, и различни неправителствени организации точно в тази посока правят предложения и увери, че в процеса на работа експертите ще се съобразят с тях.