Филмите в Софийския планетариум са подходящи както за най-малките, така и за хората, които са по-навътре в темата "Космос“ и искат да научат неща, които не са популярни. Това каза Янислав Мирков – главен инженер-конструктор в Софийски планетариум, в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“

Той разказа, че по идеята за създаване на Софийски планетариум започва да се работи през 2020 г. "В началото беше инициатива на едни млади хора, които просто решиха да направят нещо за обществото. Впоследствие го превърнахме в нещо по-голямо и от една година се радваме на нашите посетители“, заяви Янислав Мирков.  

Екипът се състои основно от авиационни инженери. Конструкцията, материалите и технологиите, използвани за изграждането на планетариума, са базирани на техните авиационни знания. 

Петметровият купол на планетариума пренася зрителите на планетарните филми в едно различно преживяване. "Той позволява доста по-реалистично възприемане на картината. Когато го конструирахме се постарахме да не се забелязват видимите разлики между движенията на проекторите. Всяка една от системите е проектирана от нас. Аудиосистемата, която използваме, използва ефекта на реверберация, който позволява на зрителите да чуват звуци от посоки, които не са типични. Това успява да придаде усещането за Космос, което ние толкова много гонихме. Прожекционната система, която използваме, е най-ново поколение. Тя е дигитална, използва четири проектора и е абсолютно автономна, като по този начин наистина се повишава нивото и качеството на филмите, които прожектираме“, обясни Янислав Мирков.  

Тази събота екипът на планетариума подготвя специално събитие по повод първата му годишнина. Посетителите ще имат възможност да се срещнат и разговарят с целия екип на планетариума и с астрономи. За децата са организирани различни работилници. "Подготвили сме кратък филм за историята на създаването на планетариума. Ще говорим с децата и ще се опитаме да обясним по интересен начин някои от най-популярните факти за Космоса“, допълни Янислав Мирков.