Заводи за производство на олио затварят поради липса на суровина. Търсим възможности да внесем от външни пазари. Намираме се в крайно тежка ситуация. Това каза председателят на Сдружението на производителите на растителни масла Яни Янев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Заради сушата през 2024 г. добивите на слънчоглед у нас са били около 1,4 милиона тона, което е крайно недостатъчно при налични мощности за преработка на 4 милиона тона. В същото време са действали и ограничения за вноса на украинско зърно, в резултат на което работата на предприятията е намалена до минимум, обясни той. "Не се надявам производството от реколта 2024 да е повече от 300 000 тона. Липсата на суровина налага спиране на мощностите за дълъг период от време и увеличава разходите“, добави Янев.

Слънчогледът в страната се предлага на цени над пазарните, а ограниченията на вноса на суровини се отразяват пряко върху производството на олио. "Не можем да закупим достатъчно количества, за да натоварим мощностите си и да произвеждаме олио на конкурентни цени. В момента наблюдаваме, че на нашия пазар влизат количества бутилирано олио и от европейските страни, и от Украйна, отвсякъде. Не само бутилирано, а и наливно което се рафинира и бутилира тук“, заяви Яни Янев.

По думите му производството на олио в България има големи възможности. "През тези години успяхме да се конкурираме успешно с най-големите производители. Бяхме завоювали сериозни пазари, които вече губим. Сега въпросът е предприятията да останат да съществуват. Нямам информация да има освободени работници, производството се поддържа, но това са разходи и това не може да продължи дълго време. Надяваме се ситуацията да се анализира и да не се предприемат грешни решения за блокиране на вноса на слънчоглед, без да се правят сметки за последствията, които подобна мярка нанася на другите сектори“, заяви председателят на Сдружението на производителите на растителни масла.

Въпреки проблемите в сектора той не очаква поскъпване на крайния продукт, защото цената на олиото на вътрешния пазар зависи от цените на външните пазари. "Цените са стабилни и не очаквам да има корекции в следващите месеци, колкото и трудно да е да се прогнозира.“

Това е единствената хранителна стока, която е в пряка зависимост от цените на външните пазари. Всяко колебание на външния пазар се отразява директно на цените на олиото на вътрешния пазар, допълни Яни Янев.