Най-младият народен представител от парламентарната група на "Възраждане“ – Цвета Галунова проведе поредица от срещи с композитори, текстописци, музикални изпълнители и продуценти във връзка с изготвянето на Законопроект за по-голям процент българска музика в ефира на БНТ и БНР. Това съобщиха от ПП "Възраждане".

На 3-ти май 2022 г. от 12:00 ч. в Зала Изток на Народното събрание ще се проведе поредната среща, на която предстои да бъде коментирано предложението за промени в закона.

Поканата за срещата е отворена и на нея могат да дойдат всички музикални изпълнители, които имат отношение към темата. Българска национална телевизия и Българско национално радио също ще присъстват със свои представители.

Цвета Галунова е изпратила покана и до останалите парламентарни групи в 47-то Народно събрание, тъй като след изготвянето и внасянето на законопроекта, за да бъде приет той, е е необходимо да получи парламентарна подкрепа.

Според статистиката от 2014 г. процентът българска музика е около 26, през 2019-2020 г. спада на 20, а според последните статистики вече е под 12. Ето защо е необходимо да определим квота, за да защитим родната си музика. Всъщност това е абсолютно закъсняла инициатива. Подобни квоти са вече практика в много страни: Франция, Белгия, Полша, Швейцария, Словакия, Дания, Унгария, Италия, Кипър, Нидерландия, Словения, Естония, Португалия, Гърция и други.

Над 4 млн. лв. на година струва на българските граждани музиката, която слушаме по националните медии БНР и БНТ. В тези времена на оскъдност и криза е логично държавата да подкрепи родните творци. Процентът от бюджета за култура е срамно нисък и е необходимо да се намери механизъм, при който малкото пари, които влизат в сектора, да се разпределят между артистите ни, а не да са за чуждестранни изпълнители.

Преди месец Цвета Галунова от парламентарната група на "Възраждане“ като член на "Комисията по културата и медиите" започна кампания за повече българска музика в БНТ и БНР, водена от силното желание да бъде постигнато съхраняването на българския език и традиционната ни култура във времена на все по-превземащата глобализация и технокрация.