Въздействаща фотоизложба пред Военния клуб разказва 110-годишната история на българските ВВС
©
Авиационната изложбата беше тържествено открита за първи път в град София през октомври 2022 г., а в края на годината тя гостува и на Ямбол. В Пловдив експозицията бе открита на 7 април от бригаден генерал Димитър Иванов, командир на 24-а авиационна база – Крумово и Пламен Панов, заместник-кмет по култура, археология и туризъм на община Пловдив. За празничното настроение допринесе Представителният духов оркестър на ВВС.
Заместник-кметът Пламен Панов поздрави присъстващите от името на кмета на Пловдив Здравко Димитров и подчерта, че зад всяка изложба стои много труд – от изследване до реализация, но когато смисълът и съдържанието се срещат, се получава най-важното, което една изложба трябва да носи – съхраняването на паметта. "Сигурен съм, че в следващите дни много пловдивчани и гости ще разгледат изложбата за българската военна авиация, която винаги е на бойния си пост, когато България има нужда от нея. Пожелавам успех и на добър час“, каза още Пламен Панов.
"Зад тази 110-годишна история стоят съдбите на хиляди военнослужещи, които са отдали живота, времето и здравето си на една кауза - да защитават българския народ. Фокусът на експозицията е насочен към настоящето. От фотографиите се вижда трудът на военнослужещите. Ние пазим въздушното пространство, спасяваме хора в планината, гасим пожари, извършваме медицински евакуации и искаме чрез тези снимки да видите, че нашият труд си заслужава“, каза бригаден генерал Димитър Иванов.
Емоционално обръщение от трибуната направи и ветеран от ВВС, а специален поздрав изненада гостите с рецитация, изпълнена от две деца, облечени в униформи на ВВС.
До края на годината, Командването на ВВС планира ще зарадва приятелите на авиацията в цяла България като покаже своята изложба в повече от десет града.
Само след дни - на 12 април се отбелязва Международния ден на авиацията и космонавтиката. По този случай Музеят на авиацията в Крумово е подготвил специална програма от 9,00 до 18,00 ч. Акцентът в отбелязването на празника тази година е върху българския принос в областта на космическите изследвания и технологии. Посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с български разработки, летели в Космоса и да разберат кога ще пътуваме до Марс. За да проверят дали са подготвени за космически пътешествия, най-любопитните от гостите на музея ще могат да тестват своята пространствена ориентация с моно-жироскоп. Той е единственият в България, който наподобява уред за изпитване на астронавти и пилоти и извършва разнопосочни движения по три оси. Подходящ е за възрастни с тегло до 120 кг. и за деца над 12 г.
Ето и подробната програма:
10,30 часа: Откриване на изложба, посветена българските космически прибори "Люлин“, летели в Космоса, създадена от секция "Слънчево-земна физика“ към Институт за космически изследвания и технологии – БАН;
11,00 часа: "Българските космически прибори от серията "Люлин“ – доклад на проф. д-р Цветан Дачев, дфн, Институт за космически изследвания и технологии, БАН;
11,30 часа: "Ще пътуваме ли до Марс?“ – доклад на доц. д-р Росица Колева, Институт за космически изследвания и технологии, БАН;
11,00 – 16,00 часа: Тестване с Моно-жироскоп.
Събитията от програмата са включени в цената на билета.