Сашо Пенов по време на националния форум "Училищата с иновации за бъдещето", организиран от МОН, информират от министерството.
Той обясни, че предстои промяна в наредбата за закрила на деца с изявени дарби.
С промяната ще се позволи всички ученици, спечелили златни, сребърни или бронзови отличия от международни олимпиади, да получават стипендии. В момента възнаграждение се отпуска на ученик, класиран индивидуално на първо, второ или трето място. В същото време класирането при някои международни олимпиади се извършва в медали (златен, сребърен и бронзов), а не по места (първо, второ и трето). Затова не всички медалисти могат да получат стипендии.
На официалната церемония в зала 3 на НДК бяха наградени 36 иновативни учители от цялата страна.
"Мисията на училището е да бъде прозорец към бъдещето. Учителите иноватори са онези смели хора, които търсят начини да предизвикат интерес у децата, да оставят у тях трайното усещане, че могат да бъдат откриватели и изследователи и да бъдат подготвени за онова неизвестно бъдеще, пълно с предизвикателства", каза Сашо Пенов в приветствието си до участниците във форума.
542 са иновативните училища в България. Те се намират в 192 населени места в 28-те области в страната. Днес в България работят над 20 хиляди иновативни учители. По време на форума някои от тях представиха своите постижения в образователната сфера в областта на иновативното обучение, се казва в прессъобщението.
Повече ученици с медали от международни олимпиади ще получават стипендии от 2023 г., обяви министърът на образованието и науката проф.