През следващите 72 часа въздушната маса на Балканите ще се лабилизира, като ни очакват вътрешно масови гръмотевични бури (airmass thunderstorm). За това съобщиха синоптиците от Meteo Balkans.

Валежите от тях ще са проливни по характер, но ще има условия и да са от многоклетъчен тип. Обикновено валежите са съпроводени и от средна по размер градушка. За кратко време могат да паднат до 40-60 л/кв.м. Системите много често са и бавно подвижни, като се извалват над даден район, което предизвика и високия риск от възможни наводнения.

Вътрешно масовите са свързани с неравномерното нагряване на различни участъци от земната повърхност или преминаване на относително по-студена въздушна маса над по-топла водна или земна повърхност. В повечето случаи са безопасни, но винаги има изключение. 

Как да ги познаем тези гръмотевични бури?

Най-често се наблюдават през пролетта и лятото над сушата.

Образуват се през деня и се размиват през нощта.

Образуват се в седловините и районите със слаби барични градиенти.

Многоклетъчните гръмотевични бури (Multicells thunderstorm) са група от гръмотевични бури, в различни стадии на развитие, в една обща система. Многоклетъчните гръмотевични бури обикновено съдържат няколко вградени клетки - често до 5 или 8.  

При тези явления се наблюдават и значителни валежи, дребна градушка. Много често от тези системи падат и валежи от над 40-70 л/кв.м.

Продължителността на живот на самата системата е от порядъка на няколко часа, а на отделните клетки – до 20-30 мин. 

Как се образуват?

В повечето пъти самата система възниква от една гръмотевична буря, но на 20-30 км след това се образуват други бури, наречени "дъщерни клетки“ и имащи вид на бързо растящи индивидуални бури.

От Meteo Balkans уточняват, че за този тип процес, биха издали предупреждение от оранжев код или червен код като се има предвид и дадените условия. Подобни системи предизвикват локални наводнения като тези над Северозападна България през юни месец 2023 г.