Военноморските сили на България участваха в третото издание на Черноморския форум
©
Основната тема, която беше разисквана по време на форума – "Глобални последици от нестабилността в Черно море“, е особено актуална и отговаря в пълна степен на радикално и динамично променящата се ситуация в черноморския регион от началото на военното нахлуване на Русия в Украйна.
В дискусиите се включиха представители на четиринадесет държави, както и на основни командни структури на НАТО и на съюзни държави в Европа и Средиземноморието, на неправителствени организации и дипломатически мисии на участващите държави.
От българска страна участие във форума взе командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов.
Контраадмирал Михайлов проведе двустранни разговори с командира на Военноморските сили на САЩ в Европа и Африка и командващ на Съюзното компонентно командване на НАТО в Неапол (JFC) адмирал Стюарт Мънч, с главнокомандващия на френските сили в Средиземно и Черно море вицеадмирал Жил Бойдевези, както и с домакина на събитието вицеадмирал Михайл Панайт – командващ на Военноморските сили на Румъния.
По време на форума командирът на българските Военноморски сили се срещна и разговаря с командващия на Военноморските сили на Украйна вицеадмирал Олексий Нейжпапа и с директора на Бреговата охрана на Грузия капитан І ранг Рамаз Папидзе.
Както и на предходните форуми, целта, която си поставиха организаторите, беше в резултат на дискусиите и обмяната на мнения, да бъде постигната обща позиция за възможностите и пътищата за решаване на възникващите в период на текущ въоръжен конфликт предизвикателства и проблеми.
Форумът даде възможност за провеждане на широка дискусия, за обмен на мисли, идеи и проблеми, които в крайна сметка да доведат до подобряване на сътрудничеството между тях.
Освен водещите теми за морската сигурност и морското сътрудничество по време на активен въоръжен конфликт, касаещи задачите на военноморските сили – защита на критичната инфраструктура и борба с минната опасност, бяха обсъдени и проблеми, породени пряко от конфликта, както и последиците от военните действия. Осигуряване безопасността на търговското корабоплаване, общата и енергийната сигурност в региона и много други специфични аспекти, бяха допълнителни направления за двустранни и многостранни разговори, допринасящи за разширяване на вижданията на участниците и техните разбирания за сигурността в Черно море.