Личното удовлетворение и желанието да знам какво има отвъд хоризонта ме тласкат да се занимавам с различните видове спорт и да се занимавам с това, което наистина искам да правя. Това каза в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус" водолазът и колоездач Александър Спасов.

Александър Спасов е първият лицензиран леководолаз с увредено зрение у нас. Той има едва 2% зрение, но гмуркането за него е едно от любимите му хобита. Печелил е медали за Националния отбор от параолимпийци по джудо. Освен това Александър стана първият незрящ колоездач, който измина 700-километровия маршрут от Видин до Дуранкулак, най-дългият веломаршрут в България – "Дунав Ултра" заедно с 15-годишния Михаил Петков.

Въпреки че губи зрението си от много малък, Александър Спасов цял живот се занимава с различни видове спорт, което много му помага да се бори за това да може да живее нормално и пълноценно. Споделя, че бойните спортове, с които се занимава от малък, са развили една сензитивност у него, която му помага да се движи с много плавни движения,  а тренингът да изгражда образите от околния свят като 3D проекти в мозъка си му позволява да не ползва помощни средства за предвиждането си. "Правя всичко за удоволствие. Когато някой прави нещо насила, то не се получава.“

По думите му в живота на хората винаги трябва да има цел и трябва да се движиш, постоянно нещо да надграждаш. "Повече от 10 години работя и гледам парите да ги използвам, за да трупам хубави емоции и спомени.“

Споделя също, че има много силна връзка с баща си, който го е научил на всичко, което знае за живота. Баща му е този, който го въвежда в света на подводното гмуркане, по неговите стъпки тръгва и когато започва да се занимава с бойни изкуства като малък. Не се чувства жертва на обстоятелствата заради лошото си зрение, а се чувства победител. Споделя също, че винаги си поставя цел, която следва стъпка по стъпка до постигане й. "Винаги се тръгва плавно лека-полека да градиш нещо. Не може да прескочиш едно стъпало, трябва да направиш една, втора, трета крачка за постигането на желаната цел.“