Работи се от много години върху прилагането на изкуствения интелект при процесите на стареене се работи от много години. Той стимулира създаването на нови технологии и сложни модели, които предсказват процесите на стареене. Това каза акад. Владимир Овчаров в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".  

Нашите гени контролират 20-30% от продължителността на живота ни. "Останалото е епигенетика – начина, по който живеем, храним се и работим. И тук значението на изкуствения интелект ще бъде най-съществено, какво трябва да прави даден индивид. Има много хора, които са метаболитно болни, имат повишена кръвна захар, липиди, затлъстяване. Изкуственият интелект може да вземе данните за даден индивид и да подаде информация как той трябва да живее, какво да избягва, какво да ускори“, обясни акад. Овчаров.

Продължителността на живота при жените е по-голяма в сравнение с тази при мъжете, защото женският организъм е по-добре балансиран, смята акад. Овчаров. "Смятам, че мъжете живеят по-нездравословно от жените. От нас зависи много, 70-80% зависи от нас“, допълни той.