Пробегът на мира е една прекрасна международна инициатива, символизираща всеобщия стремеж на човечеството за мир. Това каза Виолета Ангелова – представител на отбора на България в маратона, в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Пробегът за мир е основан през 1987 г. от спортиста, философ, художник, музикант и поет и радетел за мир Шри Чинмой. "Неговата идея е да насочи вниманието на хората към това най-напред да намерят връзка със сърцето си, със своята душа и да достигнат до хармония и вътрешен мир. Той вдъхновява много хора по света да бъдат по-добри“, разказа Виолета Ангелова.

Пробегът на мира е най-мащабната и масова проява, посветена на мира. Международният отбор на щафетата е константен. "В 150 държави има сформирани отбори, които могат да поемат факела във всеки един момент. Всеки участник в отборите определя кога може да тича и през това време той се ангажира само и единствено с тази дейност. В Европа сега ще обиколим 27 държави“, обясни Ангелова.

Дневно участниците в Пробега изминават между 120 и 190 км. Към тях се присъединяват хиляди хора от населените места, през които преминава щафетата, като всеки може да измине с факела няколко крачки или няколко километра. "Много често се срещаме с личности, които са допринесли за даденото населено място, политици. За нас е щастие да споделим този стремеж с всички тях. Аз съм наблюдавала хората, когато разберат, че този факел е държан от милиони хора по света и всеки един от тях въплъщава усещането за мир и хармония. Много е специално“, споделя Ангелова.

Тази година Пробегът на мира ще влезе в България на 29 септември от Русе. Трасето през страната ни има дължина около 600 км, а маршрутът минава през Велико Търново, Пловдив, Пазарджик, Ихтиман, София, Кюстендил, Гюешево.

Споделя, че за нея е невероятно вдъхновение, че е част от една толкова мащабна инициатива.

По думите й Пробегът на мира е голямо училище, но най-голямото училище е училището на живота. "Всеки ден като личности се изправяме пред себе си, защото ние сме си най-големите учители. Нещото, от което може да ни заболи, е самокритиката към нас самите. Ако се научим да се обичаме и да се приемаме такива, каквито сме, след това ще ни е много по-лесно да обичаме и хората около нас. Човешката природа е любов. Стремежът да обичаш не означава, че трябва на 100% да се влееш в този човек. Просто не виждай негативните му черти. Със сигурност има поне една позитивна, която можеш да адмирираш, да насърчиш, от която можеш да се вдъхновиш. Когато се взираме в недостатъците на другите, ние ги попиваме, ставаме тяхно отражение“, обясни Виолета Ангелова.