Виктория Димитрова: В българското образованиие много се залага на теория на знания, които трудно се обръщат в умения
©
"В средното образование и в университетите много се залага на теория на знания, като се получава един много широк спектър от знания, но младите хора изпитват трудност в това да ги обърнат в умения, които след това да могат да директно да приложат в бизнеса и въобще в професионалната си реализация.“
Виктория Димитрова сподели още, че чрез метода на японска концепция Икигай може да определи и насоката за професионалното развитие, което да не се чувства като бреме, а да носи радост и страст. Икигай е пресечната точка между идентичността, уменията, от какво има нужда светът и колко е готов да плати за него. "И именно тази допирна точка между тези четири неща се нарича Икигай. Това е нещо, което ако го откриеш, ще ходиш с най-голямо желание на работа, тъй като е свързано с твоите идентичност и автентичност. Така че мисля, че това е един добър съвет, който мога да дам към младите да поразгледат малко концепцията Икигай и да се обърнат към себе си.“
"Развий се“ е инициатива, която се стремим да подготви младежите за първите им стъпки в бизнес среда, разказа още тя, като допълни, че развитието на увереността и личното себепознание помага за последващата реализация. "Всъщност това беше и моите идея: да изградим "Развий се“по начин, по който наистина да бъде едно място, където се гради средата на България, където всички млади, активни, будни хора могат да си общуват помежду си. Има го този пламък сред младите и ние го поддържаме,“ поясни тя.
По думите й много е важно да се възпитава отговорността у младите хора, като това става чрез определени тренировки. "Ключовият фактор за успеха е фокусът, сподели още тя, като допълни, че фокусът може да се тренира. По думите й идеята на образованието е да те научи по принцип да учиш, да задържаш вниманието си, да мислиш критично.
Когато се работи с младежи, първото, което трябва да се знае, е към какво проявяват страст. Трябва да се разровим малко по-надълбоко в душата на младия човек и да разберем неговите вътрешни мотиватори. Разберем ли коя е тази личната страст, вътрешните мотиватори, през тях започваме да даваме задачи, които да тренират неговата отговорност на база нещата, които харесва. И в последствие усложняваме малко задачите. Надграждаме стъпка по стъпка, за да може те сами да чакат тези отговорности и да си ги търсят,“ разказа още Виктория Димитрова.