Евродепутатът и международен секретар на БСП Цветелина Пенкова подчерта, че грижата за хората с аутизъм е не просто обществена отговорност, а морален дълг. Тя отбеляза, че семействата често се сблъскват с късна или неточна диагностика, неподготвени образователни учреждения и липса на достъп до мултидисциплинарни терапии. Пенкова посочи, че ЕС чрез стратегии като тази за правата на хората с увреждания (2021–2030) полага основи за промяна, но е необходима по-добра координация и включване на родителски и пациентски организации. "Системата трябва да се адаптира към индивидуалните нужди на хората, а не те към строго дефинираните нейни рамки,“ заяви Пенкова. Според нея, напредъкът на обществото се измерва чрез отношението му към най-уязвимите членове и затова ще настоя за бързи и всеобхватни действия.
Събитието събра на едно място представители на законодателната власт в лицето на председателя на Народното събрание на Република България доц. Наталия Киселова, на изпълнителната власт в лицето на заместник министър-председателя и председател на НС на БСП Атанас Зафиров, министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, народни представители и представители на местната власт, медицински специалисти и университетски преподаватели, образователни центрове, социални и неправителствени организации, родители.
Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова отбеляза, че въпреки мерките, които могат да предприемат държавата и общините в подкрепа на хората с аутизъм, промените в мисленето на всички ни ще доведат до големите промени, които ще направят живота им по-пълноценен.
"Преодоляването на социалното изключване е от съществено значение хората да бъдат приспособени в училищната среда с участието на специалистите, работещи в социалните услуги“, изтъкна заместник министър-председателя и председател на НС на БСП Атанас Зафиров.
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов посочи, че Министерството на труда и социалната политика е ангажирано с изграждането на устойчиви политики за подкрепа, интеграция и достъп до услуги за хората с аутизъм и техните семейства.
Депутатът от ПГ на БСП-ОЛ и член на Комисията по здравеопазване на НС Десислав Тасков поиска да има клинична пътека по детска психиатрия, обхващаща целия аутистичен спектър и даваща възможност за ранна диагностика, възможност за адекватна и системна професионална помощ, включително с логопеди и клинични психолози.
Доц. Д-р Красимира Костадинова, национален координатор на регионалната мрежа на Югоизточна Европа за аутизма, акцентира върху ранната диагностика и интервенция, които осигуряват по-добри шансове за развитие и качество на живот. Ръководителят на Департамент "Здравеопазване и социална работа“ в НБУ доц. д-р Полина Михова се ангажира с развитието на програми, които целят подобряване качеството на живот на хората с аутизъм. Доц. д-р Дим

©
итър Колев, невролог и преподавател по невролингвистика, ЮЗУ "Неофит Рилски“ смята, че разстройствата от аутистичния спектър изискват съвременен, мултидисциплинарен подход, който комбинира неврофизиологична диагностика, невромодулация и персонализирани терапевтични стратегии. Д-р Десислава Маслинкова от Клиника по детска психиатрия "Св. Никола“, Милена Кънчева от фондацията "Помощ на лица с проблеми в развитието“, Психологът от СУ "Фредерик Жулио - Кюри“ Анет Маринова, психологът Весела Банова от сдружение "Дете и пространство“, Калоян Дамянов, директор на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование – всички те предложиха конкретни индивидуални подходи, които създават по-добри условия за живот на децата с аутизъм.20 годишният Севдалин Тлаченски, студент в Нов български университет, който също е с аутизъм, призова за подкрепа и търпение. Смята се за късметлия, че е вербален и затова се чувства по-отговорен и призван да помага на другите деца с аутизъм.
Дискусията беше съпътствана от благотворителен базар, на който бяха представени творчески и битови изделия, изработени от социалното предприятие "Творителница Арт и Скок – за развитие на когнитивни умения и повишаване на капацитета“, в което са ангажирани деца и младежи с проблеми в развитието. Набраните средства ще бъдат дарени на Фондация "Помощ на лица с проблеми в развитието“ (ФПЛПР) и Сдружение "Аутизъм – образование, бъдеще, възможности“ за реализиране на ремонтни дейности на "Вила АутистикА“ – проект за дневен център и социално предприятие за деца с увреждания в гр. София. Банковата сметка за подкрепа на Фондация "Помощ на лица с проблеми в развитието" е:
IBAN: BG64INTF40015066377369
BIC: BGUSBGSF
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/