Както всяка една идеология, националистическите също могат и търпят различни фази и етапи на развитие. Това каза в предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" историкът Видин Сукарев.

"Аз си мисля, че ако национализъм означава политика, свързана със следване на национални интереси, без да се дискриминират етнически, религиозни малцинства и т.н., в това не би следвало да има нищо лошо. Освен това, мисля че е крайно време да се разбере, или поне аз така си мисля отдавна, че в съвремието национализмът е много повече от етнически маркер. Всичко трябва да минава през културата, през общността, през традициите. Т.е. не би следвало интересите на Република България да са тясно свързани само с етническите българи, православни християни особено, трябва всички да бъдем част от тази съвкупност. И мисля че модерният национализъм трябва да минава през общия културен модел", каза още Видин Сукарев.

Той даде пример какво представлява национализмът в Индия.

"Джавахарлал Неру го е описал още в края на Втората световна война, как може да има индийски национализъм. Това в Индия е един отделен свят. Там тогава са живеели половин милиард души, сега са три пъти повече, които говорят на хиляди различни езици, изповядват множество различни религии, но въпреки това, нещото, което прави индийците нация, е именно общата култура и общата история. Ние, в България, притежаваме тези неща в изобилие и сега, а сме ги притежавали и преди. Примерно, както в Сръбско-българската война, така и след това във войните за национално обединение, има немалко отличили се мюсюлмани, хора, които не са етнически българи, но те са получили кръстове за храброст, дори доколкото знам, единствения златен медал е, тези медали са се раздавали по решение, разпределяли са си ги самите войници – така пише един изследовател българист Бернар Лори, че единственият случай, когато е даден такъв медал с ранг на златен, е на мюсюлманин. Има множество примери във войните за национално обединение, а всъщност България става наистина значима военна сила и изобщо фактор на Балканският полуостров, пък и в Югоизточна Европа, именно след Съединението, в тези войни загиват много евреи, арменци. Така че тези хора оставят костите си в името на една държава, която е българска държава, но те са нейни граждани и всъщност са част от нея. Така че Съединението със сигурност се намира в основите на всички тези, дори в наше време процеси, които могат да придобият положително развитие. Не че сега са крайно негативни, но със сигурност има какво да се замислим. Колегите историци, аз съм част от тази общност, много отдавна призовават, още от самото начало на Прехода, за национална доктрина и за една много по-добре структурирана политика в това отношение, както вътрешна така и външна, свързана естествено и с образование, и с пропаганда, в хубавия смисъл на думата.", добави Сукарев.