"Проблемът с насилието над жени и домашното насилие не е личен. С катастрофалните си размери той е заплаха за цялото общество.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването на "Форум за политики и действия в борбата с насилието над жени“, организиран от Български фонд за жените и Българска платформа към Европейско женско лоби, съобщават от прессекретариата на държавния глава.

"Трябва да пречупим страха на пострадалите. Защото страхът ражда търпение, което често завършва фатално. Човек се страхува по-малко, когато знае, че не е сам, че има кой да го изслуша и сподели неговите тревоги. Искам да изпратим послание към анонимните за статистиката жертви на насилие – не сте сами“, заяви Йотова и цитира стряскащи данни за размера на насилието над жени и домашното насилие. Най-малко 22 жени са убити от мъже от началото на тази година. По данни на НСИ всяка трета жена между 18 и 29 години е била насилвана от свой настоящ или бивш партньор. Две от три жени считат, че насилието над жени от страна на интимните им партньори в България се среща много или доста често.

Вицепрезидентът изтъкна ключовата роля на неправителствения сектор в битката с насилието срещу жени и домашното насилие. "Неправителственият сектор буди заспалата обществена съвест всеки ден, предлага подходящо законодателство, има пряк контакт с жертвите на насилие“, посочи Йотова.

Според вицепрезидента е необходим цялостен подход в битката с насилието срещу жени – промени в законодателството, в наказателното право, реформиране на институциите, синхронизиране на дейностите им, създаване на координиращ орган, обединяващ както правителството, така и гражданското общество.

Илияна Йотова определи превенцията като основна част от пътя на борбата с насилието срещу жени. "Тя включва по-голяма информираност сред обществото, подходящи образователни програми, обмяна на добри чуждестранни практики“, заяви вицепрезидентът.

"Институциите се бавят с приемането на ефективни действия за борба, превенция, защита и грижа за жертвите на насилие. На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени, бяха внесени поредните законопроекти за изменение на Закона за защита от домашно насилие. Дано не е само поредният флирт с обществото“, изрази надежда Илияна Йотова. Според нея една от най-важните стъпки е приемането на промените в Закона за защита от домашно насилие, наред с необходимите промени в Наказателния кодекс.

Като основен проблем вицепрезидентът посочи и липсата на достатъчно услуги за подкрепа на пострадалите от насилие. Кризисните центрове, финансирани от държавата, са само 8 с капацитет 94 места. "Трябва да се изгради поне по един кризисен център във всяка област. Проблем е и ниското заплащане на психолозите и социалните работници“, заяви Йотова.