Вицепрезидентът: Демографската стратегия е последователност на ангажимента, а не ротация на оправданията
©
"В последните години преживяхме инфлация на две иначе много хубави понятия – "стратегия“ и "обществено обсъждане“. Голяма част от хората сякаш свикнаха с мисълта, че стратегиите се правят, за да се отчетат, а не за да доведат до резултати, докато общественото обсъждане има церемониални задачи, да събере редица дежурни и отдавна повтаряни мнения“, посочи Йотова и подчерта, че преодоляването на демографската криза изисква не дни, а десетилетия целенасочени усилия, при това не от една институция и не само от държавата, а заедно с гражданите, бизнеса, неправителствения сектор.
Демографията вицепрезидентът определи като болна тема на българина, която като бодлива тел обвива самотата на "скайп поколението“. "Забавяне, преодоляване, постигане, въвеждане – все думи от една утвърдена лексика, свързана с демографския възел, който трябва да се развърже, но все го преотстъпваме на други, уж по-важни цели. За "работещите бедни“, за "отложените раждания“ свикнахме да говорим, но нищо не променяме. Един омагьосан кръг в който се въртим, а през това време поколение след поколение отправя поглед извън България“, заяви Илияна Йотова.
Вицепрезидентът приветства организаторите на форума за това, че успяват да съберат представители на различни сфери на политическия и обществения живот.
"2050-а ни звучи ужасно далеч в обстановка, в която медиите ни заливат с новини как някои неща трябвало да станат за няколко седмици. Но ако искаме да имаме достойно бъдеще като нация, нашият поглед трябва да е отправен точно толкова далеч. Както има една популярна максима: "Мисли глобално, действай локално!“, нашата практика трябва да се подчини на максимата "Мисли за 2050-а, действай през 2023-а“, подчерта Илияна Йотова.
Вицепрезидентът отбеляза, че демографската политика събира в себе си всички политики на едно общество и държава – от доходите и социалните стимули през
миграционната политика до защитата на труда и насърчаването на кариерното развитие. "Демографската политика не е просто да се дадат едни пари, както по инерция мислят някои политици, а най-трудното – да се създаде среда. Среда, в която има предвидимост, а не потискащия хаос на движението напред-назад. Среда, в която младите българи могат да планират живота си. Среда, в която има правила, а не произвол“, посочи Илияна Йотова.
"Има една дума, която често асоциираме с магистрали и шосета. Това е думата "инфраструктура“. Инфраструктурата на социалния ни живот трябва да се промени. Това са механизмите на взаимодействие с администрацията на различни равнища. Това е достъпът до детски градини, до адекватна медицинска помощ. Това е социалната работа с младите родители. Това е изкореняването на домашното насилие. Дори и тук има място за шосета, защото в редица региони на България всички тези задължителни условия са свързани с пътуване“, заяви вицепрезидентът. Тя призова за работеща социална държава. "Демографската стратегия в крайна сметка е стратегия за социална държава, която гарантира по-добрия живот на всички ни заедно, в обществото, на работното място, вкъщи“, подчерта Йотова.
По думите й демографската стратегия е въпрос и за образа на България пред Европа и света, но и за образа за родината, който имаме в себе си. "Без положителен образ на България нямаме особени стимули да мислим бъдещето си като бъдеще на своето семейство“, посочи вицепрезидентът и припомни думите на големия български социолог Иван Хаджийски от "Оптимистична теория за нашия народ“. "Хаджийски казва, че докато продължаваме да асоциираме израза "българска работа“ с нещо негативно, няма как да превъзмогнем заедно кризите, в които се намираме. Демографската стратегия е нашата битка "българска работа“ вече да значи нещо хубаво, нещо, с което можем да се гордеем, нещо, от което нямаме повод да се срамуваме“, заяви Илияна Йотова.