Веси Тодорова, психолог: "Проект Щастие" е вътрешно състояние на духа
©
"Доста качества, чисто личностни, разви у мен "Проект Щастие“, едно от тях е да съм търпелива, да съм постоянна, да не се отказвам, защото през тези 13 години съм имала и много трудни моменти, но винаги съм намирала сила и смисъл да пиша. "Проект Щастие“ е вътрешно състояние на духа – когато човек успее да достигне до истинската част от себе си, там се намира спокойствието и щастието,“ сподели тя.
В своята психологическа практика Веси Тодорова работи с различни методи и похвати, които помагат на човек да достигне до полето на знанието и да види живота си от друга перспектива. Терапевтичният метод на семейни констелации както в група, така и индивидуално спомага за разкриването на скритите психологически предпоставки в семейната система, които могат да оказват влияние върху личното поведение и емоциите.
"Семейната констелация разкрива картина от човешката душа, нещо болезнено и травматично, което човек е преживял някога. Много често семейната констелация показва динамика, която се е случило в семейството на човека – драматично събитие на един от родителите или на двамата родители, като всичките тези движения се отразяват на човешката душата. През метода се достига до събитието, което е предизвикало конфликтното състояние у човек,“ поясни тя.
Важно е да се разбере каква е същността на проблема на човека, което в груповите психологически практики е работа на фасилитатора или на човека, който обезпечава успешната групова комуникация. "След което избраните за различните роли хора в полето на знанието започват да комуникират и да се свързват с това, което се е случило, и започват да чувстват и да приемат знания и информация от хората, които те представляват реално,“ обясни още психологът.
По думите й полезността на метода се състои в това, че се достига до даден проблем, който дори неосъзнато съществува у даден човек, като е много важно според нея човек наистина да е готов да го осъзнае и да иска да го преодолее. "Звучи много лесно да осъзнаеш дадени неща, но докъдето на човек му е дадено да осъзнае,“ уточни тя и допълни, че прошката е част от процеса, но тъй като има различни динамики в семейството в зависимост дали правиш семейна констелация от позицията на дете към родители, или на обратното, прошката има и по-различни измерения в този психологически метод.