Венецианската комисия определи мотивите към предложените изменения в Конституцията на страната като "кратка обяснителна бележка“.

Проектът за промени в Конституцията бяха изпратени до Венецианската комисия, след като процедурата за изменението й стартира миналия петък, но тъй като не събра нужното мнозинство от 180 гласа, за да бъде прието на първо четене, текстовете ще трябва да бъдат гледани отново в срок от два до пет месеца.

В становището си от Комисията посочват, че трябва да има разумни мотиви за предлаганите изменения: "Който предлага изменения на основния закон, трябва да приложи и разумни мотиви към всяка една от промените. Проектът съдържа кратка обяснителна бележка, която до голяма степен становището се преповтарят мотивите за част от промените, като няма обяснение защо трябва да бъдат извършени и какви ще бъдат последиците след това“.

От Венецианската комисия цитират текстовете, които предлагат изменение в правомощията на правосъдния министър. Според тях няма никакво обяснение за това защо това е необходимо и какво ще бъде влиянието върху баланса между трите власти. От институцията имат негативно становище и към предлаганите промени в Инспектората на ВСС. Според тях няма и обяснение защо трябва да бъдат намалени мандатите на председателите на ВАС и ВКС, както и на главния прокурор.

"Венецианската комисия определя обяснителната бележка като неадекватна за тяхната цел, тъй като не се обяснява защо промените трябва да бъдат взети под внимание“.

Венецианската комисия обобщава, че конституционната реформа е трябвало да бъде последвана от публичен дебат. Според Комисията не е обяснено достатъчно добре защо трябва да се извършат тези поправки.

Въпреки критичното си становище, Венецианската комисия изразява надежда, че след като процесът е отворен, българските власти ще мотивират всяка една от исканите промени и ще гарантира участието на обществеността в него – експерти, представители на съответните компетентни институции и политическите сили от 49-ото Народно събрание.

Комисията изисква да бъдат приложени становища към всяка една от поправките, така че те да обяснени в детайлите.