Вече има антибиотик, който действа на пациентите, резистентни към други подобни продукти
©
Основните фактори за появата на антибиотична резистентност включват прекомерната и неправилна употреба на антибиотици както в медицината, така и в земеделието. Използването на антибиотици за лечение на вирусни инфекции, за които те не са ефективни, или неадекватните дози също допринасят за проблема. Освен това, резистентни бактерии могат да се разпространяват между хора, животни и околната среда, което усложнява контрола върху резистентността.
Тревожни са и данните, идващи от СЗО. Само за 2020 и то само на територията на Европейския съюз са възникнали близо 700 000 резистентни към антибиотично лечение инфекции, което застрашава живота на милиони души.
През май тази година Европейската агенция по лекарствата даде разрешение за употреба на нов антибиотик, чиито показания са лечение на усложнени интраабдоминални инфекции и инфекции на пикочните пътища. Той може да се прилага при пневмонии, придобити след болничен престой, както и при инфекции, произтичащи от специфични видове бактерии, при които терапевтичният избор е силно ограничен.
Aztreonam/avibactam (Emblaveo) е първата антибиотична комбинация от β-лактам и β-лактамазен инхибитор, одобрена в Европейския съюз за лечение на сериозни инфекции при възрастни пациенти, причинени от мултирезистентни грам-отрицателни бактерии, включително бактерии, произвеждащи метало-β-лактамази. Медикаментът е разгледан от Европейската агенция по лекарствата по процедура за ускорена оценка, която се използва, когато даден фармацевтичен продукт представлява значителен интерес за общественото здраве и терапевтични иновации.
Новият медикамент съчетава азтреонам и авибактам – азтреонам е утвърден, одобрен от ЕС антибиотик от бета-лактамната група, която образува бактериална клетъчна стена. Авибактам е също одобрен, но в комбинация с цефтазидим, инхибира бета-лактамазите, които разграждат антибиотиците като азтреонам.
Комбинацията от азтреонам и авибактам възстановява активността на азтреонам срещу бактерии, които съвместно произвеждат MBL (метало-бета-лактамази) и други β-лактамази, предоставяйки добре поносима и ефективна възможност за лечение на мултирезистентни грам-отрицателни бактерии.
Тези мултирезистентни грам-отрицателни бактерии включват MBL (метало-бета-лактамази)-продуциращи Enterobacterales, които са определени като критична приоритетна патогенна група от СЗО, и S. Maltophilia. Това са бактериите, продуциращи ензимите, които унищожават антибиотичното действие.
Oдобрението се базира на резултати от предишно проведените клинични изпитвания фаза 3, включващи проучванията REVISIT (NCT03329092) и ASSEMBLE (NCT03580044), които оценяват ефикасността, безопасността и поносимостта на Emblaveo.
В проучването са взели участие 422 възрастни пациенти, които са били хоспитализирани с усложнени абдобинални инфекции. Те са подбрани от региони, за които се счита, че се разпространяват мултирезистентни бактерии.
Данните от проучването показват, че медикаментът е ефективен и добре поносим, без нови находки относно безопасността и със сходен профил на безопасност спрямо азтреонам самостоятелно. Доказано е, че азтреонам е ефективен при лечение на редица сериозни инфекции.
Микробиологичните данни показват, че азтреонам в комбинация с авибактам ще бъде ефективен при инфекции, причинени от много устойчиви на множество лекарства аеробни грам-отрицателни патогени и следователно комбинацията може да отговори на неудовлетворена медицинска нужда.
Маркетинговото разрешение е валидно в 27-те държави членки на Европейския съюз, както и в Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, пише Puls.bg. Планирани са заявления за маркетингово разрешение в други държави.