Шенген не зависи от дефицита на страната. Еврозоната зависи, но нима си струва да влезем в клуба на богатите като прислужници? Според мен не. В крайна сметка еврозоната не би трябвало да е самоцел, тя трябва да е път към благоденствието, а към момента оказа се, че е пречка пред благоденствието на българските граждани. Това каза в интервю за предаването "Нюзрум“ по Радио "Фокус“ икономическият съветник на КТ "Подкрепа“ Ваня Григорова.

"Ние първо трябва да осигурим базата за задоволяване на физическите нужди на българските граждани и едва тогава да мислим за нещо над. А всъщност през 3-процентния дефицит в бюджета ние залагаме бомби пред развитието на страната и пред възможността на българските домакинства да оцелеят дори. Тъй като знаете, ние неколкократно сме обяснявали – има хора с много висока квалификация, с по няколко езика в Националния статистически институт, да речем, които получават заплати, близки до минималната. Няма как по този начин да запазим висококвалифицираните кадри страната, а след това работодатели и управляващи продължават да ни обясняват, че няма хора и ние трябва да внесем от трети държави. И от пети държави да внесем, няма как да задържим дори и мигриращите работници от други държави. В крайна сметка, никой не може да продължава да влага усилия там, където не вижда и не усеща те да са оценени по достойнство“, обясни тя.

Григорова поясни, че от КТ "Подкрепа“ ще проведат поредица от срещи с парламентарно представени партии и отделни техни представители в Социална комисия и особено в Бюджетна комисия.

"Трябва да сме сигурни, че те разбират какво правят с този бюджет. Така или иначе, решението е тяхно, но тъй като често депутатите не познават бюджета, а има и съвсем "пресни“ депутати, които никога не са били такива, ние сме длъжни да им кажем какво правят с този бюджет и колко опасен е той. В крайна сметка, решението е тяхно и в най-крайна сметка решението и отсъждането е на българския гражданин, който ще знае кой управляващ какви решения е взел за неговото бъдеще и в последствие ще знае как да коригира избора си“, добави експертът.

Ваня Григорова изрази опасение, че и този път депутатите ще гледат бюджета в "12 без 5“ и обясни: "Когато в 4.00 часа гласуваш параграф 17 и алинея 19 от него, няма как да бъдеш съсредоточен и да си дадеш сметка какво всъщност приемаш“.

Веселка ИВАНОВА