В България не обръщаме внимание на четенето като онзи изключително важен и сложен когнитивен процес, който ни помага да развиваме функционалната грамотност. Четенето е един от най-добрите начини за развитие на критичното и творческо мислене. Това каза Валентина Стоева от Фондация "Детски книги“ в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Функционалната грамотност е умението ни да извличаме информация от различни източници, да я анализираме и да вземаме решения на базата на онова, което знаем, на база на критичното ни мислене, обясни тя. "Човек може да прави трансфер на знания от една сфера в друга и да подхожда творчески към предизвикателствата и решаването на проблемите. Така че развиването на тези умения – да оценяваме информация и да я трупаме трайно така, че да можем да видим връзките между онова, което знаем, и приложението му в друга сфера, и същевременно да развиваме въображението си, което се случва с различни видове текстове, винаги ще бъде предимството ни пред машините. Нашата цел като организатори на първия Ден на четенето е да помогнем на хората да се развиват непрекъснато и да учат така, че да не се притесняват какви ще бъдат професиите на бъдещето, ще бъдат ли приложими или ще бъдат изместени от машините“, заяви Валентина Стоева.  

Функционалната неграмотност в страната е притеснително висока. Над 40% са функционално неграмотните българи, посочи тя. "Резултатите на 15-годишните ни ученици от изследването PISA показват, че 44% от тях са функционално неграмотни. Техните умения да извличат и анализират информация и да вземат обективни решения много трудно се променят след тази възраст“, коментира Стоева.  

За първи път тази година България ще отбележи Деня на четенето на 17 ноември. Организатори са фондациите "Четене“, "Детски книги“ и Сдружение "Книги и четене“. До момента има регистрирани над 160 000 души, отбеляза Валентина Стоева. "Това означава, че в обществото ни има едно схващане, че това е важна дейност. Надявам се, че с този първи Ден на четенето ще заявим заедно като общество, че четенето дава възможности, ще започнем да променяме нагласите си по отношение на четенето и ще го поставим в дневния ред на обществото, защото то е процесът, който стои в основата на развитие на функционалната грамотност. Искаме да променим нагласите, че четенето е само за свободното време, да си дадем като общество сметка, че трябва да инвестираме активно в развитието на програми за различни възрасти, защото четенето дава възможности не само за добро образование, но за промяна на средата, в която всички живеем“, каза още организаторът.  

Много училища, детски градини и библиотеки ще се включат с различни инициативи в Деня на четенето. "Всеки би могъл да се регистрира, за да заяви с това, че според него четенето дава възможности, и може да се включи в някоя от онлайн инициативите. Може да провери по населени места – по региони отбелязваме публичните инициативи, и да се включи в такова събитие“, поясни Валентина Стоева.