На 6-ти декември почитаме Свети Николай Чудотворец. Празникът е известен още като Никулден.

Първообразът е историческата личност Никола Мираликийски. Той е роден през 270 година в Патара, Мала Азия.

Легендата разказва, че той бил човекът, който подхвърлял незабелязано кесии със злато в дома на обеднял баща, след което той омъжва трите си дъщери. Приписват му се много чудеса, които избавят моряците и пътуващите по море от водните стихии. 

Жизненият му път приключва през 142 година. През 1087 година мощите на Свети Николай са пренесени в Бари, Италия. Те се съхраняват там и до днес в базилика, което е построена в чест на светеца.

Името Николай означава "побеждаващ“. Според православната църква той е патрон на рибарите. Той е господар и на водния свят – водните демони и рибите.

Някога на никулденската трапеза задължителен бил рибника (шаран изпечен в тесто) и обреден хляб (в различните населени места се нарича никулски хляб, колак, боговица, светец), които се осветявали.

Коледните елхи се украсяват на 6-ти декември, а на трапезата задължително трябва да има риба, чието тяло е покрито с люспи. Ето защо шаранът се приема за задължителната риба на този празник.

Смята се, че Свети Никола е предшественик на първия сняг, който пада от дългата му бяла брада, пише zajenata.bg.

Тъй като Никулден е по време на Коледните пости (които свършват на 24 декември), на трапезата освен рибата присъстват и други постни ястия – постни сърми и пипер с ориз, боб, варена царевица, жито и други.

Костите от рибата не бива да се изхвърлят. Те се закопават в земята или се пускат в течаща вода, за да има благополучие в семейството и то да се увеличи. Тъй като тази кост – "кръхче" или "дъна" се смята за необикновено лековита, в някои краища на странат ни майките я пришиват на шапчиците на новородените си деца, за да ги предпазят от "зли очи" и уроки.

Според поверието, когато чистите рибата трябва да внимавате да не настъпите някоя паднала люспа, защото можете да се разболеете.

Традиция е и да се сложат най-големите люспи от шарана в портфейла – за да носи пари през цялата година.

В никакъв случай обаче не трябва да слагате на трапезата си "гола" риба (без люспи), тъй като се смята, че това е на бедност и тегоби.

Традиция е цялото семейство да се събере край празничната трапеза.

Хлябът се разчупва от стопанина, вдигнат високо над масата и масата не се прибира през целия ден.

Девойките, които искат да се задомят, трябва да се помолят за това рано сутринта на 6 декември.

Когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на Св. Николай. Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете.

В западните райони на страната се съхраниха традициите да се празнува на този ден "такси", "служба" или "управител" - специално посещение на най-старите членове на рода в къщата на именника за "нощна служба". Това посещение се прави от група на неженени момчета и неомъжени момичета, които обикалят домовете на роднините и ги канят на "служба".

На Никулден именици са: Коло, Кольо, Колчо, Нена, Ненко, Нено, Ненчо, Нико, Никоела, Никол, Никола, Николай, Николет, Николета, Николина, Нина, Нина, Ника, Нико, Никола, Николай, Николина, Никулина.