Днес 9:30 часа във Френския институт в България, София, пл. Славейков, 3 сдружение "Лекари на света" съвместно с Европейската антибедност мрежа организира конференция по повод Международния ден за изкореняване на бедността с подкрепата на Посолството на Франция в България.

30-годишнината от отбелязването на деня навсякъде по света минава под темата "Достойнство за всички на практика“. Човешкото достойнство е не само основно право само по себе си, но и е в основата на всички други основни права. Това не е абстрактна концепция, а принадлежи на всички хора.

Неравенството във възможностите, включително достъпът до ключови грижи, и неравенството между половете продължават да съществуват, докато неравенството в доходите рязко се увеличава и всяка година разликата между богатите и бедните става още по-голяма.

Бедността и неравенството обаче не са неизбежни. Те са резултат от умишлени решения или бездействие, които лишават от права най-бедните и маргинализираните в обществото и нарушават техните основни права. Тихото и продължително насилие на бедността - социално изключване, структурна дискриминация и обезвластяване - затруднява измъкването на хората, попаднали в капана на бедността, и отрича тяхната човечност.

Бедността не е само икономически проблем, а многоизмерно явление, което включва липсата както на доходи, така и на основни възможности за достоен живот, като подсилва редица лишения:

▪ опасни условия на труд

▪ негодни за обитаване жилища

▪ липса на питателна храна

▪ неравен достъп до правосъдие

▪ липса на политическа власт

▪ ограничен достъп до здравни грижи

Данни от Евростат показват, че в България 31,7% от населението, или 2 193 000 души, живеят в риск от бедност и социално изключване, на второ място в ЕС. Всяко трето дете е засегнато.

Страната познава и най-високите нива на доходни неравенства в ЕС, като разликата между бедни и богати е цели 7,45 пъти. 23,7% от домакинствата не могат да поддържат дома си достатъчно топъл – най-висок процент в целия ЕС.

10,2% от децата живеят в жилища без баня, на второ място след Румъния. 37,9% от населението живее в пренаселени жилища. Всички тези показатели несъмнено ще се влошат с идващата зима и предвид несигурната международна ситуация.

В конференцията ще вземат участие български и чуждестранни експерти, които ще споделят своя опит и препоръки.