Националният институт по криминалистика - МВР отчете резултатите по проекти за повишаване капацитета на полицейското разследване и криминологичните изследвания и на Националната ДНК база данни, съфинансирани от Фонд "Вътрешна сигурност" на ЕС, съобщиха от ведомството. 

Дейностите по първия проект "Повишаване на капацитета на полицейското разследване и криминологичните изследвания" са насочени към подобряване на работата в процеса на досъдебното полицейско разследване и свързаните с него експертно-криминалистични изследвания.

В рамките на проекта практическата работа на състава на Института е усъвършенствана и улеснена след обновяване, доставка и поддръжка на ново техническо оборудване, необходимо в дейността за откриване, фиксиране, изземване и лабораторен анализ на веществени доказателства. Седемгодишният проект за техническо обновление е с финансиране на обща стойност 3,5 млн. евро, от които по-голямата част са европейско финансиране. Освен техническото усъвършенстване с нови уреди, по проекта е доставено  хардуерно и софтуерно оборудване за изследвания в областта на информационните и комуникационните технологии, е подменено IT оборудването на НИК и е изградена цялостна вътрешна за института компютърна мрежа.

"Реализирането на проекта доведе до своевременно изготвяне на възложените експертизи, пълнота и обективност на експертните заключения и  уеднаквяване с добрите експертни практики на Европейската мрежа на криминалистическите институти, посочи впд директорът на НИК старши комисар Анатоли Ангелов. 

Проектът "Развитие на Националната ДНК база данни и интегрирането й с полицейските системи“ е с 3-годишен срок, който приключва в края на ноември тази година. Целта е с реализирането му да се постигне повишаване обема на информационния обмен и сигурността му и ефективно увеличаване на ефективността при използване на ДНК базата данни на национално и европейско ниво, като към обмена се включват и нови държави членки на ЕС.

Общият му бюджет е 643 078 лева. С изпълнението на дейностите в рамките на проекта управляващият софтуер на Националната ДНК база данни е разширен с добавяне на нови функционални възможности при търсенията и извършването на статистическа обработка и справки, повишена е сигурността на обмена на информация и е осигурена възможност за свързване на нови потребители с отдалечен достъп, поясни Ангелов и благодари на колегите си от Института за добре свършената работа, както и на служителите от други структури на МВР за съдействието при реализирането на отделни компоненти.

Заместник министър Кирил Ценкин пожела на състава на НИК усърдие, успех и резултати от разследването и анализите, както и да продължат в усилията за подобряване на техническата и технологичната среда, пряко свързани с ефективността на работата им.