Уролог предупреди мъжете
©
“За моя радост Зеленият лазер е оперативна технология, която придобива все по-голяма популярност и се налага като предпочитан метод. Пациентите ни в “Хил клиник" се подлагат на тази щадяща манипулация, особено подходяща за мъже със сърдечносъдови проблеми или диабет, тъй като не изисква пълна упойка. В практиката си ползвам и новото попълнение в нашата операционна - Cyber Ho150. При него няма разрези, кървене, шевове, а следоперативното възстановяване е в рамките на 24 часа. Мъжете запазват напълно сексуалната си функция.
Намален е до минимум рискът от инконтиненция (неволно изпускане на урина). При енуклеация изваждаме увеличената простатна тъкан извън тялото и тя подлежи на хистологичен анализ. Това ни позволява, в случай че има начален стадий на рак, да го открием и да го лекуваме.
Случва се туморният маркер да е нормален, при напипване да не усещаме аномалии, но да има ранен онкологичен процес. Енуклеацията ни позволява да го диагностицираме точно. Като се има предвид голямото разпространение на злокачествени тумори на простатата в популацията над 50 в България, това е важно предимство на нашия метод."
Д-р Георгиев добавя със съжаление, че през последните години възрастта на пациенти с новодиагностициран рак на простатната жлеза намалява. Все повече млади мъже са засегнати от заболяването. Най-често той се наблюдава при хора на 65-75-годишна възраст, но в неговата практика е имало случай и на 46-годишен мъж, който е в напреднала фаза на простатен карцином, предава zdrave.to.
Препоръката му е да се започне профилактика след 45-50-годишна възраст, за да може при наличие на онкологичен процес той да се лекува адекватно. При съмнение д-р Георгиев прави Fusion биопсия, която той внедрява в България за първи път. Методът успява да разпознава тези зони от жлезата, които могат да са ракови огнища. Така сигурно и точно се взима материал именно от суспектните зони и се избягват фалшиво негативните биопсии.
В отделни случаи д-р Георгиев препоръчва да се направи и кръвна биопсия - това е тест, чрез който се обработва малко количество венозна кръв и се откриват циркулиращи туморни клетки. Това е начин да се открият предизвикателни, труднодиагностируеми простатни карциноми. Урологът от “Хил клиник" предупреждава, че мъжът над 50 е подложен на риск, затова е важно да не се пропуска ежегодният скрининг.