Парламентът промени по бързата процедура Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, предаде репортер на "Фокус"

Управляващото мнозинство от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС предложиха проект на решение, с което ротационният принцип на Комисията за контрол над службите да бъде прекратен. Вместо това пленарната зала ще трябва да излъчи постоянен председател и състав. В него имаше и предложение на "Има такъв народ", касаещо малките парламентарни групи и възможността те да изпращат депутати и в трета комисия поради малкия брой на депутати, но без да получават заплащане за това. То обаче бе отхвърлено. 

Проекторешението бе разгледано като извънредна точка в днешния дневен ред само няколко часа, след като Правната комисия го прие. 

Формалните мотиви за промяната в Комисията за спецслужбите са свързани с това, че тя не можела да работи ефективно. Тя не провеждала редовно своите заседания, не внасяла доклади по отчети и законопроекти, а често била и бойкотирана, според управляващите умишлено, за да не може да приема решения. 

В действителност обаче Делян Пеевски заяви в края на миналата седмица, че председателстване на "Възраждане" представлява заплаха за националната сигурност и нарече третата политическа сила "проруска партия".

В хода на дебата опозицията нападна управляващите. Според Ивайло Вълчев управляващите се опитвали да премахнат опозицията. Той каза, че това е нарушение на европейската практика, но предупреди, че се всички тези действия се виждали от обществото. 

Атанас Зафиров от БСП заяви, че в последните 10 години винаги в Народното събрание е Комисията за противодействие на корупцията е била давана на опозицията като инструмент за контрол върху управляващите. В 49-ото Народно събрание това не се е случило.

Николай Дренчев, който трябваше да оглави Комисията за контрол над службите, заяви, че мотивите в проекта на решение са лъжа. Според него комисията е работила много добре през цялото време. Той каза още, че дневният ред се определял от управляващите. 

Явор Божанков от ПП-ДБ пък припомни, че именно Дренчев бе казал преди година, че "Путин  не бил направил блицкрийг в Украйна". Според Божанков това би дало грешен сигнал към партньорстките на България служби. Той бе категоричен, че "Възраждане" не трябвало да председателства комисията.

"Публичните мотиви, че са прави, защото Възраждане са русофилска партия, нямат нищо общо с истината. Сега защо скачате. Вие сте го приели този правилник и вие знаете, че ще дойде реда на "Възраждане“, заяви Нинова.

Според нея истинската причина да се внесе такова решение е разцеплението в ПП-ДБ и поведението на Бойко Рашков.

Нинова каза, че Рашков е гласувал "против“ законопроект на Министерския съвет, а по този начин управляващите били загубили мнозинството.