Игра за пътна безопасност, засочена към децата, бе фокусът на рубриката ни "Визия 0“. За нея подробности разказаха Румяна Георгиева и Цвети Капитанова в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“. Георгиева е създател на играта за ученици, които лесно да възприемат правилата за пътна безопасност.

Капитанова заяви, че Георгиева е написала книга "Пътят на промяната“ – тя е подтикната да напише четивото след инцидент на пътя с хора, близки до нея. Разработена е за ученици над 16-годишна възраст, а в момента се прави весия за по-малките участници в движението.

Според Георгиева, когато темата за безопасно участие в пътното движение се представи на учениците в игрова форма, това е за предпочитане пред лекции и съвети, които учениците обикновено не приемат. "Ние даваме 44 карти, които представят пътя – инфраструктура, сигнализация, силата на личния пример, премълчаването, превенцията. Опитваме се да накараме младежите да се замислят, че много неща зависят и от нас и пътната безопасност е едно от тях“, каза още Георгиева.

"Най-много съм научила от своите деца – когато детето ти каже "Ти също грешиш“, урокът е незабравим. Иска ми се децата да не губят години с обясненията, че сме "скапана държава.“ Трябва активно да съдействаме за по-добро пътно поведения, смятат Георгиева и Капитанова.

"Липсва ми държавата като политика за превенция на пътно-транспортните произшествия. Искаме децата да бъдат осъзнати граждани от ученическа възраст. Да бъдеш гражданин е ежедневна работа – ежедневен подход към гражданското образование е необходим от най-ранна възраст. Не е достатъчен предмет в 11 и 12 клас в гимназията“, обясни още Румяна Георгиева.

"Възрастните целенасочено казват – "Нека децата да играят“. Възрастните са костелив орех и нашите действия на пътя също свидетелстват, че имаме нужда от промяна. Ние сме сътворили този свят, в който правилата са изпразнени от съдържание.“, обуслови Георгиева нуждата и възрастните да играят с децата си въпросната игра.

"Играта за деца от 10 г. възраст нагоре има нови елементи – ще говорим чрез нея за разсеяно шофиране и децата имат задача да правят забележки

на родителите. Подбрана е достъпна информация без травмиращо съдържание. Махнали сме статистическите карти, които показват, че България е на първо място в ЕС по смъртни случаи на пътя, защото считаме, че това не е инфорация, подходяща за деца“, допълни създателят на играта. Георгиева призова играта да се използва активно, за да се усвоят по-добре правилата за пътна безопасност от играчите.