Министърът на външните работи на България г-н Георг Георгиев взе участие в работна закуска, посветена на справянето с незаконната миграция и последствията от нея.

Форумът беше включен в програмата на министъра по време на конференцията по сигурността в Мюнхен след специална покана от страна на британския външен министър – г-н Дейвид Лами, който беше на посещение в нашата страна миналия месец.

В дискусията участваха още министрите на външните работи на Италия (като съорганизатор), Полша, Нидерландия и Румъния, както и представители на Германия. Срещата беше фокусирана върху предизвикателствата, свързани с незаконната миграция и организираната имиграционна престъпност, както и потенциалното използване на санкции в тази област.

В своето изказване пред колегите си министър Георгиев подчерта, че регионалната и глобална среда за сигурност са много динамични и трябва да се действа превантивно, за да могат държавите да се справят с незаконната миграция в нейните корени. Именно затова ЕС изгражда трайни и взаимноизгодни партньорства в този смисъл, заяви още министър Георгиев.

Сред акцентите в изказването му беше още фактът, че незаконната миграция вече е значително европейско и световно предизвикателство, което подкопава социалната стабилност и сигурност. Той подчерта и важността на всеобхватния и координиран подход към незаконната миграция и организираната имиграционна престъпност и приветства инициативата на Обединеното кралство и Италия за организиране на този дебат.

Министър Георгиев изтъкна още, че за успешно справяне с незаконната миграция и организираната престъпност, е необходимо да защитим нашите външни граници и да ограничим възможностите за незаконни движения, като даде пример с членството на страната ни в Шенген и активното сътрудничество с Frontex по външните граници.

"Друг важен приоритет за нас е подкрепата и съвместните действия със страните от Западните Балкани. Ние се ангажираме да надграждаме върху добрите резултати. Като държава членка на първа линия, България остава силно ангажирана с опазването на външните граници на ЕС. Само като гарантира високо ниво на сигурност по външните си граници, ЕС може да гарантира свободното движение и сигурността на своите граждани вътре. Предприехме комплекс от мерки за укрепване на капацитета на нашата Гранична полиция, осигуряване на необходимото техническо оборудване, подобряване на организацията на дейността и значително

увеличаване на броя на служителите на първа линия на граничен контрол. Членството в Шенген засилва нашия капацитет за управление на миграцията и още по-ефективна борба с трансграничната престъпност, заяви още министър Георгиев.